Strona główna » Blog » Efektywna kampania Google Ads dla sklepu internetowego – jak dobrze wystartować?

Efektywna kampania Google Ads dla sklepu internetowego – jak dobrze wystartować?

Obiło Ci się kiedyś o uszy powiedzenie: “jeśli źle zaczniesz, to i źle skończysz”? To spora generalizacja, ale pasuje jak ulał do rezultatów działań reklamowych, podejmowanych przez wielu właścicieli sklepów internetowych. Jak zatem dobrze wystartować z kampanią Google Ads  i nie marnować pieniędzy na nieskuteczne reklamy? Wystarczy, że zastosujesz prostą strategię, którą szczegółowo omawiam w tym artykule.

Dlaczego Twoja kampania produktowa w Google Ads nie jest efektywna?

Najczęściej popełnianym błędem w ustawianiu typowej kampanii produktowej  jest ustalenie stałej stawki dla wszystkich zapytań. Przyjrzyjmy się trzem przykładowym hasłom, które może wpisać w wyszukiwarkę osoba, rozważająca zakup telewizora:

 1. Telewizor 65” cena;
 2. Telewizor 65” Samsung cena;
 3. Samsung UE65NU7102 cena.

Pierwsze, z tych zapytań jest najbardziej ogólne, więc będzie najdroższe. W dodatku takie zapytania rzadko kończą się zakupem. W drugim przykładzie klient zna markę, co oznacza, że pierwszy etap procesu zakupowego ma za sobą i szuka już raczej konkretnego modelu telewizora. Natomiast trzecie zapytanie jest typowo sprzedażowe, mamy nie tylko producenta, ale też symbol i pytanie o cenę. Taki klient jest zdecydowany na zakup.

Pierwsze, z tych zapytań jest najbardziej ogólne, więc będzie najdroższe. W dodatku takie zapytania rzadko kończą się zakupem. W drugim przykładzie klient zna mar

Jeżeli masz ustaloną stałą stawkę, to Twoja kampania wyświetla produkty w taki sam sposób, niezależnie od tego, które zapytanie wpisze użytkownik. Jaki jest tego efekt?

 • Najwięcej budżetu schodzi na najbardziej ogólne zapytania.
 • Ogólne zapytania są drogie, więc szybko wyczerpujemy budżet.
 • Najbardziej ogólne zapytania nie prowadzą do konwersji.
 • Cała kampania nie jest efektywna.

Jak optymalizować stawki w kampaniach produktowych?

Aby uniknąć tego czarnego scenariusza, należy podzielić ruch. Jeżeli ktoś wpisze ogólne zapytanie, to licytuj nisko. Nie ma sensu za wszelką cenę walczyć z konkurencją, próbować świecić się na pierwszej pozycji na takie zapytania, które słabo konwertują. Natomiast zapytania z konkretną marką lub modelem licytuj wysoko. Tu warto przebić konkurencję, bo klient z większym prawdopodobieństwem dokona zakupu. Dobrze dobrana i wdrożona kampania Google Ads może zagwarantować nam wzrost ruchu, a co za tym idzie wzrost zysków, więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „Jak policzyć spodziewany zwrot z nakładów na reklamę w kampanii Google Ads?” 

Zobacz:  Jak wybrać słowa kluczowe kampanii Google Ads i oszacować potrzebny budżet? – Poradnik eksperta, cz.2.

Jak to zrobić? Oto prosta instrukcja:

 1. Zrób dwie kampanie produktowe z tym samym asortymentem: ogólną, która będzie odpowiadać na te najbardziej ogólne zapytania i brandową na te zapytania, w których klient już przynajmniej zna markę.
 2. Ustaw priorytety, dla ogólnej wysoki, a dla brandowej niski.
 3. W kampanii ogólnej wyklucz marki, np. Samsung, Sony itd. W brandowej nie rób wykluczeń.
 4. Ustaw stawki CPC, niskie dla kampanii ogólnej np.  0,30 zł, a wysokie dla brandowej np. 1 zł.

Efekty użycia zestawu dwóch kampanii produktowych.

Często spotykam się z opinią, że eksperymenty są w zasadzie niepotrzebne, bo przecież możemy wybrać najlepszą strategię, ustawiając dwie kampanie, jedną w strategii ulepszone CPC, a drugą w strategii maksymalizuj liczbę kliknięć. Jednak takie wyniki mogą być przekłamane. Zawsze jedna z tych kampanii będzie

Jeżeli użyjesz takiego zestawu dwóch kampanii to zapytanie ogólne, w którym nie ma marki, trafi do kampanii ogólnej. Twoja reklama w ogóle się nie wyświetli lub znajdzie się na niższych pozycjach, więc cena za kliknięcie będzie niska.

A co stanie się w przypadku zapytania zawierającego nazwę marki? Domyślnie system będzie próbował odpowiedzieć przez kampanię z wysokim priorytetem, jednak przez wykluczenia, które ustawiliśmy, nie będzie to możliwe. Przerzuci więc takie zapytanie do kampanii brandowej, gdzie stawka jest wysoka, co spowoduje, że Twoja reklama wyświetli się na wyższej pozycji.

Mimo że w obydwu kampaniach masz taki sam asortyment, to przez takie proste ustawienie i wykluczenie listy marek możesz uzyskać znacznie lepsze wyniki. Spójrz na wyniki przykładowej kampanii:

Kampania brandowa, odpowiadająca na pytania z nazwami marek ma zwrot z nakładów na reklamę na poziomie 1400%, a ta gdzie wykluczyliśmy marki na  poziomie 1100%. Obydwa wyniki są zadowalające. W efekcie cała kampania jest spójna, wydajemy mniej budżetu na słabo konwertujące hasła, a więcej na te, które faktycznie przynoszą nam klientów.

Zobacz:  Reklama sklepu internetowego na Facebooku, czyli jak zwiększyć sprzedaż

Inteligentne kampanie produktowe.

Eksperymen

Przedstawiłem Ci uproszczoną strategię, która jest idealna na start, kiedy jeszcze nie masz konwersji, kiedy Twój sklep internetowy się dopiero rozkręca. Natomiast, kiedy zbierzesz już odpowiednią ilość sprzedaży, warto zastosować inteligentne kampanie produktowe. To najlepszy model kampanii, jaki jest obecnie dostępny. Jeżeli tylko odpowiednio ją ustawisz i dostarczysz dużą ilość danych, to możesz osiągać naprawdę świetne wyniki.  Im więcej danych dostarczysz, tym efektywniej będzie działać kampania.

Każda automatyczna strategia opiera się na sztucznej inteligencji, która sprawdza, jakie są cechy wspólne osób, które dokonały transakcji. Przy niewielkiej ilości ruchu, ciężko będzie określić te cechy. Jeśli będziesz mieć dużo transakcji, to będziesz karmił sztuczną inteligencję danymi o tym, kim są Twoi idealni klienci i będzie ona mogła prawidłowo działać.

Algorytm sztucznej inteligencji, decydując komu i w jakiej cenie pokazać Twoje reklamy bierze pod uwagę ponad 50 czynników, do których Ty nie masz dostępu. Ustawiając zwykłą kampanię, możesz próbować optymalizować ją pod urządzenia, wiek, czy płeć użytkownika, ale masz dostęp tylko do ograniczonej ilości informacji. Nie wiesz, czego użytkownicy szukali wcześniej w wyszukiwarce, jakie strony odwiedzili, jakie aplikacje mają zainstalowane na telefonie itd. Google widzi to wszystko na bieżąco i wie, jaka jest część wspólna zainteresowań tych odbiorców, którzy najchętniej kupują.

Im więcej danych dostarczysz, tym szybciej sztuczna inteligencja będzie się uczyć. Najlepsze efekty przynoszą jednak kampanie, które działają przez dłuższy okres czasu, bo algorytm coraz lepiej zna odbiorów i coraz dokładniej się do nich dopasowuje. Ogromne znaczenie ma też średnia wartość koszyka. Im jest ona większa, tym większy zwrot z nakładów na reklamę możesz wypracować.

Potrzebujesz pomocy przy swoich kampaniach?

Jeżeli czujesz, że Twoja kampania Google Ads lub Facebook Ads nie działa na maksymalnych obrotach, albo boisz się uruchomić taką kampanię, żeby nie przepalić budżetu, zapraszam na bezpłatną konsultację.

Zobacz:  Google Shopping (kampanie produktowe)

Dopytamy o Twoje cele i podpowiemy Ci, jak się zabrać za płatną reklamę. Dowiesz się też, ile musisz zainwestować i ile możesz zarobić dzięki inwestycji w reklamę.

4.9/5 - (Głosów:17)

Dodaj komentarz