Strona główna » Blog » Case study – Branża owocowo-warzywna. 145 tys zł przychodu w 2 miesiące przy ROAS 1450% z połączenia kampanii Facebook i Google.

Case study – Branża owocowo-warzywna. 145 tys zł przychodu w 2 miesiące przy ROAS 1450% z połączenia kampanii Facebook i Google.

Sylwetka klienta

Klient działa w branży sezonowej, specjalizującej się w sprzedaży owoców pigwowca oraz produktów przetworzonych z tego owocu. Sam zajmuje się uprawą owoców oraz produkcją przetworów.

Skoncentrowany jest na sprzedaży online, która ma miejsce od sierpnia do października, kiedy to owoce pigwowca dojrzewają i stają się dostępne na rynku. Niemniej jednak, działalność firmy nie ogranicza się wyłącznie do tego okresu, a strategia działania ewoluuje w zależności od pory roku.

W okresie, gdy świeże owoce pigwowca nie są już dostępne, czyli od listopada do stycznia, firma przechodzi na sprzedaż przetworów z tych owoców. Wówczas to asortyment produktów obejmuje dżemy, konfitury, syropy oraz inne przetwory, które podtrzymują unikalny smak i aromat pigwowca.

W okresie świątecznym, wykorzystując swoje przetwory z pigwowca, klient tworzy eleganckie zestawy prezentowe, które stanowią doskonały pomysł na upominki podczas świąt.

Przedstawienie problemu i celu kampanii

Nasz projekt kampanii miał dwa główne cele, z którymi się zmierzyliśmy. Pierwszym z nich było zdecydowane dążenie do zwiększenia sprzedaży produktów klienta. Drugim celem, równie istotnym, było podjęcie wysiłku w kierunku edukacji społeczeństwa na temat zdrowotnych właściwości owoców pigwowca japońskiego.

Nasz klient to firma, która od pięciu lat sukcesywnie rozwija swoją działalność w dziedzinie uprawy i sprzedaży owoców pigwowca japońskiego. Początkowo, jego działalność ograniczała się do kilku skromnych krzaczków pigwowca, ale z biegiem czasu rozwinął się, tworząc solidną markę na rynku. Naszym zadaniem w bieżącym roku było zwiększenie obrotów sprzedaży o 30% w porównaniu do roku ubiegłego.

Warto podkreślić, że do tej pory kampanie reklamowe naszego klienta były prowadzone wyłącznie na platformie społecznościowej Facebook. Jednak w obliczu coraz bardziej konkurencyjnego rynku, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie Google do naszej strategii. Dzięki rozszerzeniu naszego zakresu działania, mieliśmy nadzieję na dotarcie do szerszej grupy docelowej i osiągnięcie wyższych wyników sprzedażowych.

W kontekście naszej drugiej misji – edukowania społeczeństwa – mieliśmy świadomość, że wiedza na temat zdrowotnych zalet pigwowca japońskiego była stosunkowo niska. Naszym celem było zmienienie tego stanu rzeczy i uświadomienie ludziom, jak cenne są te owoce dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Co zrobiliśmy?

W bieżącym roku podjęliśmy wiele działań, aby osiągnąć o 30% wyższe przychody niż w poprzednim roku. Wdrożyliśmy kilka kluczowych strategii, które okazały się niezwykle skuteczne.

Po pierwsze, zdecydowaliśmy się kontynuować nasze działania reklamowe na Facebooku, które były już obecne w naszym planie marketingowym z poprzedniego roku. Jednak w tym roku wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszym podejściu. Przede wszystkim, skupiliśmy się na jeszcze dokładniejszym docieraniu do naszej grupy docelowej, co pozwoliło nam lepiej dopasować przekazy reklamowe do potrzeb klientów.

Warto dodać, że najważniejszą różnicą była decyzja o uruchomieniu kampanii reklamowej w Google. Ta ekspansja na nowy obszar reklamy online okazała się być strzałem w dziesiątkę. Dzięki kampanii w Google, zyskaliśmy dostęp do nowych odbiorców, którzy wcześniej nie mieli okazji dowiedzieć się o naszych produktach i usługach. Efekty były widoczne w postaci wzrostu ruchu na stronie internetowej oraz większej liczby konwersji.

Działania i wyniki

Rozpoczęliśmy nasze działania od kampanii przedsprzedażowych, oferując produkty po obniżonych cenach przez okres 10 dni. Zdecydowaliśmy się na dwutorowe podejście, wykorzystując zarówno platformę społecznościową Facebook, jak i narzędzia reklamowe Google, aby maksymalnie rozszerzyć nasz zasięg i osiągnąć pozytywne wyniki.

W przypadku Google, zdecydowaliśmy się na kampanię Display, która była ukierunkowana na osoby, które aktywnie wyszukiwały frazy związane z owocami pigwowca. Ta strategia pomogła nam dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy mieli konkretną potrzebę związaną z naszymi produktami.

Na platformie Facebook rozpoczęliśmy kampanie sprzedażowe, które były skierowane zarówno do nowych użytkowników, jak i do naszych już istniejących fanów. Dodatkowo uruchomiliśmy kampanię mającą na celu zwiększenie liczby polubień naszej strony, co miało służyć zasileniu naszej bazy fanów i przyczynić się do dalszych działań marketingowych.

W ciągu 10 dni kampania przedsprzedażowa na Facebooku przyniosła 61 zakupów o łącznej wartości 8006 zł, przy stosunkowo niskim koszcie w wysokości 679,78 zł. Kampania na polubienia strony zdobyła 395 nowych polubień przy koszcie wynoszącym 117,38 zł.

Po pierwszych 10 dniach kampanii przedsprzedażowej, przystąpiliśmy do uruchomienia kampanii sprzedażowej z normalnymi cenami. Jednocześnie, na platformie społecznościowej Facebook, wprowadziliśmy dedykowaną kampanię wideo, z głównym celem dotarcia do potencjalnych klientów poprzez prezentację różnorodnych sposobów wykorzystania owoców pigwowca. Kampania ta miała na celu zbudowanie zainteresowania odbiorców na tyle, aby obejrzeli co najmniej 75% filmu. Po osiągnięciu tego kryterium, rozpoczynaliśmy wyświetlanie im reklam sprzedażowych owoców pigwowca.

W międzyczasie na platformie Google, wdrożyliśmy dodatkową grupę reklam, której głównym celem było edukowanie społeczeństwa na temat korzyści zdrowotnych płynących z regularnego spożywania owoców pigwowca. Nasza strategia polegała na podkreśleniu wartości zdrowotnych tych owoców, kładąc nacisk na ich pozytywny wpływ na zdrowie. Jednocześnie, budowaliśmy listy remarketingowe, skupiając wokół nich osoby wyrażające zainteresowanie tematem, a następnie kierowaliśmy na te grupy reklamy sprzedażowe na platformie Facebook. Po miesiącu intensywnych działań, cieszymy się z osiągniętych wyników. Udało nam się zrealizować imponującą liczbę 317 zakupów, generując przychód w wysokości 40 327,98 zł. Warto podkreślić, że budżet kampanii wynosił jedynie 2924,44 zł. Włączenie do naszej strategii twórczych treści wideo oraz edukacyjnych reklam displayowych, okazało się niezwykle istotne do osiągnięcia zadowalających wyników.

Po ponad dwóch miesiącach kampanii, łącznie udało nam się uzyskać aż 1124 zakupów o łącznej wartości 144 877,62 zł, przy wydanym budżecie 8723,67 zł. To zdecydowanie znaczny sukces, który stanowi potwierdzenie skuteczności naszych działań marketingowych.

Porównanie wyników z poprzednim rokiem

Porównując wyniki sprzedażowe z poprzednim rokiem, udało się uzyskać o prawie 270% więcej zakupów oraz o 310% wyższe przychody. Budżet na Facebooku został zwiększony o 61,55%. Doliczając do tego budżet na kampanię w Google wynoszący 1 393,96 zł, budżet został zwiększony o 87,35%.

Podsumowanie

W bieżącym roku osiągnęliśmy imponujący wzrost wyników sprzedażowych. Osiągnęliśmy dużo lepsze wyniki niż zakładaliśmy.

Nasza skuteczna strategia, oparta na zręcznym połączeniu dwóch różnych środowisk reklamowych, doskonałej edukacji społeczeństwa, tworzeniu inspirujących treści wideo i stworzeniu niestandardowych kreacji reklamowych, dopasowanych precyzyjnie do oczekiwań naszych odbiorców oraz budowaniu z nimi bliskich relacji, okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. To dowód na to, że nasze głębokie zrozumienie potrzeb klientów i elastyczne dostosowanie kampanii do ich indywidualnych oczekiwań przyniosły znakomite wyniki.

To wyjątkowo udany rok dla klienta, który przyniósł nie tylko spełnienie założeń dotyczących wzrostu sprzedaży, ale także wyraźnie pozytywne trendy w wynikach sprzedażowych oraz budżetowych. Nasza strategia stała się kluczowym czynnikiem sukcesu, kierując firmę klienta na ścieżkę stabilnego rozwoju i osiągnięcia wyjątkowych rezultatów.

Potrzebujesz pomocy?

Najpopularniejszy i najprostszy sposób na przyciągnięcie większej ilości klientów polega na zwiększeniu budżetu na reklamę. Ale czy jest to jedyny słuszny sposób? Przekroczenie optymalnego poziomu budżetu może obniżyć efektywność kampanii reklamowej, nawet jeśli jest ona bardzo skuteczna. Dlatego warto stopniowo zwiększać wydatki na reklamę, aby znaleźć ten optymalny poziom. Po znalezieniu go konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł wartościowego ruchu, aby dalej zwiększać sprzedaż i zyski. Ważnym elementem jest również zrozumienie potrzeb klienta, przedstawienia mu różnych punktów widzenia i odpowiednie dopasowanie przekazu reklamowego.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, czy taka taktyka sprawdzi się w Twoim biznesie, wypełnij poniższy formularz, a nasi eksperci udzielą Ci wsparcia i doradztwa!

Oceń artykuł

Dodaj komentarz