Strona główna » Blog » Czy reklama w Google może być realną alternatywą dla kampanii na Facebooku?

Czy reklama w Google może być realną alternatywą dla kampanii na Facebooku?

facebook i google

Tak, reklama w Google może być alternatywą dla reklamy na Facebooku, a wiele firm korzysta z obu tych platform jako części swojej strategii marketingowej. Oba kanały reklamowe mają swoje unikalne cechy i korzyści, dlatego warto rozważyć ich użycie w zależności od celów i potrzeb.

Różnice między reklamami na Facebooku, a reklamami Google

Facebook Ads to platforma reklamowa, która umożliwia promowanie się na Facebooku oraz na innych platformach należących do grupy Meta, takich jak Instagram, Messenger czy Audience Network. Reklamy na Facebooku opierają się na profilach użytkowników i danych demograficznych, jak również na ich zainteresowaniach i zachowaniach. Facebook Ads oferuje różnorodne formaty reklam, w tym zdjęcia, filmy, karuzele i reklamy typu kolekcja, które mogą być dostosowane do specyfiki danej kampanii.

Z kolei Google Ads to system reklamy, który umożliwia promowanie się na stronach wyników wyszukiwania Google oraz w sieci reklamowej Google, obejmującej setki tysięcy stron internetowych, aplikacji mobilnych i filmów na platformie YouTube. Reklama w Google Ads opiera się głównie na słowach kluczowych, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, co umożliwia precyzyjne targetowanie i docieranie do osób, które szukają konkretnych produktów lub usług.

Podobieństwa między reklamami na Facebooku a reklamami Google

Podobnie jak Facebook, Google Ads oferuje również możliwość dotarcia do grup odbiorców na podstawie tego czym się pasjonują, jakie mają zwyczaje i zainteresowania, jakie są ich zamiary zakupowe oraz gdy znajdują się w przełomowych momentach swojego życia.

Sposoby kierowania reklam w sieci reklamowej Google

Kierowanie demograficzne:

 • wiek;
 • płeć;
 • dochód gospodarstwa domowego;
 • status rodzicielski;
 • lokalizacja;
 • stan cywilny;
 • edukacja;
 • posiadanie mieszkania lub domu;
 • zatrudnienie.
wykres

Kierowanie kontekstowe:

 • słowa kluczowe;
 • tematy.

Kierowania na miejsca docelowe:

kierowanie na miejsca docelowe

Kierowanie na odbiorców:

 • odbiorcy o podobnych zainteresowaniach;
 • niestandardowi odbiorcy o podobnych zainteresowaniach/zamiarach;
 • odbiorcy na rynku;
 • odbiorcy Twojej strony lub aplikacji (remarketing);
 • listy klientów;
 • użytkownicy YouTube.
kierowanie_na_odbiorcow

Jak dotrzeć do klientów na podstawie danych demograficznych?

Targetowanie reklam w Google na podstawie danych demograficznych pozwala na skuteczne dotarcie do konkretnej grupy docelowej. Wykorzystując informacje dotyczące wieku, płci, statusu rodzinnego, dochodu lub poziomu wykształcenia, możesz zoptymalizować kampanie reklamowe i skoncentrować się na klientach, którzy najprawdopodobniej będą zainteresowani Twoimi produktami lub usługami.

Korzyści z targetowania reklam w Google na podstawie danych demograficznych są wielorakie. Przede wszystkim umożliwia to lepsze dopasowanie reklam do preferencji i charakterystyki grupy docelowej. Możesz skoncentrować swoje działania na konkretnych segmentach rynku, co zwiększa szansę na przyciągnięcie uwagi właściwych klientów i generowanie większej liczby konwersji.

Dla przykładu, jeśli prowadzisz sklep z butami online, możesz kierować reklamy do kobiet w wieku od 25 do 34 lat, które są rodzicami i mają wysokie dochody, aby bardziej precyzyjnie dotrzeć do grupy docelowej. Dzięki temu precyzyjnemu targetowaniu, Twoje reklamy zostaną wyświetlone osobom, które są bardziej skłonne zainteresować się Twoimi produktami. Możesz również dostosować treść reklam do potrzeb i preferencji tej konkretnej grupy docelowej, co zwiększa szanse na skuteczną konwersję.

Jednym z kluczowych aspektów targetowania reklam na podstawie danych demograficznych jest analiza i zrozumienie swojej grupy docelowej. Badanie i gromadzenie danych demograficznych o swoich klientach pozwoli Ci lepiej zdefiniować idealny profil klienta i dostosować swoje strategie reklamowe odpowiednio. Pamiętaj, że dane demograficzne to tylko jedna z wielu cech, które możesz uwzględnić w targetowaniu reklam. Ważne jest także uwzględnienie innych czynników, takich jak zachowanie, zainteresowania i lokalizacja.

Jak dotrzeć do klientów na podstawie zainteresowań?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów wykorzystania reklam w Google jest dotarcie do klientów na podstawie ich zainteresowań.

 1. Odbiorcy o podobnych zainteresowaniach: możesz kierować reklamy do grup użytkowników, którzy mają wspólne zainteresowania lub hobby. Na przykład, jeśli Twoją grupą docelową są fani sportu, entuzjaści samochodów lub gracze, możesz użyć takich odbiorców, aby dotrzeć do osób, które być może są zainteresowane Twoimi produktami lub usługami. Dla przykładu, jeśli prowadzisz sklep z wyposażeniem kempingowym, możesz kierować reklamy do odbiorców zainteresowanych wypoczynkiem na świeżym powietrzu, podróżami czy ekologicznym stylem życia.
 2. Niestandardowi odbiorcy o podobnych zainteresowaniach: możesz również utworzyć niestandardowe grupy docelowe na podstawie własnych kryteriów, takich jak słowa kluczowe, adresy URL, aplikacje lub miejsca, które są istotne dla Twojej firmy. To pozwala dotrzeć do bardziej precyzyjnych segmentów użytkowników, które pasują do Twojego idealnego profilu klienta. Na przykład, jeśli Twoim celem jest sprzedaż ekologicznej kawy, możesz utworzyć grupy docelowe na podstawie słów kluczowych takich jak „kawa ekologiczna”, „kawa ze sprawiedliwego handlu” lub „kawa ze zrównoważonych upraw”, a także adresów URL witryn poświęconych tym tematom.
 3. Odbiorcy na rynku: dodatkowo, istnieje możliwość kierowania reklam do odbiorców na rynku, czyli tych klientów, którzy aktywnie szukają lub porównują produkty lub usługi, które konkurują z Twoją ofertą. Dzięki temu możesz dotrzeć do osób, które są mocno zainteresowane dokonaniem zakupu w niedalekiej przyszłości. Przykładowo, jeśli oferujesz ubezpieczenia samochodowe, możesz kierować reklamy do odbiorców szukających „ubezpieczeń samochodowych”, „kredytów samochodowych” lub „nowych samochodów”.
Zobacz:  Czy to dobry czas na kampanię reklamową w Google Ads?

Jak dotrzeć do klientów na podstawie kierowania według treści?

Dzięki kierowaniu według treści, możesz dostosować swoje reklamy do konkretnych słów kluczowych, witryn internetowych i tematów. Daje Ci to większą kontrolę nad tym, gdzie i kiedy Twoje reklamy są wyświetlane, co z kolei zwiększa szanse na dotarcie do odpowiednich odbiorców i osiągnięcie lepszych wyników reklamowych.

kontekst
 1. Kierowanie na słowa kluczowe – polega na wyborze odpowiednich słów kluczowych. Reklamy będą wyświetlane na witrynach, które zawierają treści pasujące do tych słów kluczowych. Możesz użyć tej strategii, aby dotrzeć do osób, które szukają informacji związanych z Twoimi produktami lub usługami. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z elektroniką, możesz wybrać słowo kluczowe „najlepszy smartfon z dużym ekranem”, a Twoje reklamy zostaną wyświetlone na witrynach, na których znajdują się recenzje i porównania smartfonów.
 2. Kierowanie na miejsca docelowe – reklamodawca może wybrać konkretne domeny, na których mają być wyświetlane jego reklamy. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę związana z branżą ślubną, możesz uwzględnić domeny związane z planowaniem ślubu, fotografami ślubnymi, usługami cateringowymi i innymi powiązanymi usługami. Warto jednak pamiętać, że wybranie konkretnej domeny nie gwarantuje automatycznego wyświetlania Twojej reklamy na tej stronie. Ostateczne decyzje podejmują różne czynniki, takie jak polityka wyświetlania reklam na danej stronie, wyniki aukcji reklamowej itp.
 3. Kierowanie na tematy – ta metoda umożliwia reklamodawcom wybór grupy witryn internetowych na podstawie określonych tematów. Zamiast skupiać się na zainteresowaniach konkretnych użytkowników (jak w przypadku kierowania na zainteresowania), kierowanie na tematy pozwala określić grupę stron internetowych na podstawie ogólnej tematyki. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę związana z modą, możesz wybrać tematy związane z odzieżą, stylizacją, trendami mody itp. Dzięki temu Twoje reklamy będą wyświetlane na stronach internetowych, które poruszają te tematy i mogą zainteresować Twoją grupę docelową.

Jak dotrzeć do klientów, którzy już są zaznajomieni z Twoją marką?

Ważne jest, aby dostosować strategię dotarcia do klientów, którzy Cię już znają, do ich potrzeb, preferencji i zachowań. Twórz spersonalizowane komunikaty i dbaj o utrzymanie długotrwałych relacji. Dotarcie do istniejących klientów ma kluczowe znaczenie dla wzrostu firmy i budowania lojalności, dlatego warto inwestować w takie działania.

 1. Remarketing
  • Ta opcja kierowania opiera się na wcześniej utworzonych listach odbiorców, które zostały stworzone przez Ciebie w Google. Zazwyczaj obejmuje to użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili Twoją witrynę. Tworzenie list odbiorców pozwala Ci dotrzeć do osób, które już miały kontakt z Twoją firmą i wyraziły zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami.
  • Na przykład, jeśli masz sklep internetowy i użytkownik odwiedził stronę produktu, ale nie dokonał zakupu, możesz utworzyć listę remarketingową składającą się z tych użytkowników. Następnie możesz kierować reklamy na tę konkretną grupę odbiorców, aby przypomnieć im o Twoich produktach, zachęcić do powrotu na stronę i dokonania zakupu.
  • Remarketing pozwala Ci docierać do potencjalnie bardziej zainteresowanych i gotowych do podjęcia działania użytkowników, co może zwiększyć skuteczność Twoich kampanii reklamowych.
  • Możesz tworzyć bardziej spersonalizowane reklamy i dostosowywać komunikację do potrzeb tych użytkowników.
 2. Kierowanie na listę klientów
  • Wykorzystanie funkcji kierowania na listę klientów w Google Ads umożliwia wykorzystanie retargetingu opartego na listach w celu skutecznego dotarcia do wcześniej zidentyfikowanych odbiorców. Proces ten obejmuje przesłanie listy kontaktów Twojej firmy, takich jak potencjalni klienci, istniejący klienci lub określony segment klientów, a następnie dopasowanie ich danych, takich jak imię, nazwisko i adres e-mail, do odpowiednich identyfikatorów Google.
  • Po skonfigurowaniu listy klientów, możesz tworzyć reklamy w sieci wyszukiwania oraz reklamy displayowe, które będą wyświetlane wyłącznie tym segmentom odbiorców. Dzięki temu masz możliwość dostarczania wysoce ukierunkowanych reklam, które są dostosowane specjalnie do tych konkretnych grup odbiorców.
  • Kierowanie na listę klientów jest łatwe do ustawienia, a możliwość dotarcia do ciepłych odbiorców za pomocą wysoce spersonalizowanych reklam, które są stworzone specjalnie dla nich, może znacząco zwiększyć liczbę konwersji. Dzięki temu unikasz utraty potencjalnych klientów, którzy mogliby przegapić szansę na dokonanie zakupu lub zapomnieć o Twojej marce.
  • Ważne jest, aby dostarczyć właściwą ofertę i przekaz w odpowiednim czasie, a kierowanie na listę klientów może w tym pomóc. Dzięki temu możesz dostosować reklamy do potrzeb i zainteresowań konkretnych odbiorców, co zwiększa szanse na ich zaangażowanie i skuteczną konwersję.
 3. Kierowanie na użytkowników YouTube
  • Kierowanie reklam na użytkowników YouTube, oparte na ich działaniach w tej platformie, takich jak interakcja z Twoim kanałem YouTube lub wcześniejsze obejrzenie Twojej reklamy, nazywane jest retargetingiem na YouTube. Jest to skuteczna strategia, która pozwala dotrzeć do osób, które wykazały zainteresowanie Twoim kanałem lub treściami, jak również do tych, którzy już mieli kontakt z Twoimi reklamami na YouTube.
  • Retargeting na YouTube opiera się na analizie zachowań użytkowników w tym serwisie w celu skierowania do nich bardziej dostosowanych reklam. Na przykład, jeśli użytkownik wcześniej interakcjonował z Twoim kanałem YouTube, takim jak subskrybowanie, polubienie filmu lub zostawienie komentarza, możesz skierować do niego reklamy, które promują nowe treści na Twoim kanale lub oferują mu powiązane produkty lub usługi.
  • Podobnie, jeśli użytkownik wcześniej obejrzał Twoją reklamę na YouTube, ale nie podjął żadnej akcji, możesz wykorzystać retargeting, aby ponownie dotrzeć do niego z treściami reklamowymi, które są bardziej przekonujące lub oferują dodatkową zachętę do działania. Na przykład, możesz przedstawić mu promocję specjalną, ekskluzywne informacje lub bezpłatne materiały dodatkowe, aby zwiększyć jego zaangażowanie.
  • Retargeting na YouTube ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala Ci utrzymać kontakt z osobami, które już wykazały zainteresowanie Twoją marką lub treściami, co zwiększa szanse na konwersję. Po drugie, umożliwia bardziej precyzyjne i ukierunkowane dostarczanie reklam, ponieważ opiera się na rzeczywistych interakcjach użytkowników w YouTube. Ponadto, dzięki retargetingowi na YouTube, możesz zbudować większą świadomość marki i utrzymać większe zaangażowanie swojej widowni.
  • Wniosek jest taki, że retargeting na YouTube jest wartościowym narzędziem, które pozwala skutecznie docierać do użytkowników tej platformy na podstawie ich działań. Dzięki temu możesz budować większe zaangażowanie, zwiększać konwersję i budować trwałe relacje z Twoją widownią na YouTube.

Zoptymalizowane kierowanie

W zależności od celów kampanii, zoptymalizowane kierowanie może być skutecznym narzędziem do dotarcia do nowych, odpowiednich odbiorców, którzy są gotowi na konwersję. Ta zaawansowana funkcja sieci reklamowej wykracza poza wybrane ręcznie segmenty odbiorców w kampanii i identyfikuje dodatkowe grupy odbiorców, które mogłyby zostać przeoczone. Dzięki temu zoptymalizowane kierowanie pomaga zwiększyć skuteczność kampanii reklamowej.

W tradycyjnym podejściu do kierowania reklam, reklamodawca określałby ręcznie swoje segmenty odbiorców na podstawie danych demograficznych, zainteresowań i innych czynników. Jednak zoptymalizowane kierowanie wykorzystuje algorytmy i uczenie maszynowe do analizy ogromnych ilości danych, które przekształcają kampanie reklamowe w bardziej inteligentne i efektywne działania marketingowe.

Zobacz:  Nagranie z pierwszego webinaru z cyklu „Analiza konta Google Ads na żywo” – całość – 2h

Poprzez zoptymalizowane kierowanie, system reklamowy jest w stanie analizować zachowania i wzorce użytkowników, a następnie dopasować reklamy do grupy odbiorców, które mogłyby zostać pominięte w tradycyjnym podejściu. System identyfikuje nowe segmenty odbiorców, które są bardziej skłonne do reakcji na reklamy i podejmowania konwersji, nawet jeśli nie pasują do standardowych wybranych segmentów odbiorców.

Dzięki temu zoptymalizowane kierowanie pomaga reklamodawcom w zwiększaniu skuteczności kampanii. Dotarcie do nowych, odpowiednich odbiorców oznacza większe szanse na konwersję i osiągnięcie lepszych wyników. System analizuje dane w czasie rzeczywistym, dostosowuje strategie kierowania i optymalizuje kampanie, aby skuteczniej docierać do grup odbiorców, które mają największe prawdopodobieństwo konwersji.

Reklamy typu karuzela

Reklama typu karuzela to interaktywny format reklamowy, który umożliwia prezentację wielu obrazków lub zdjęć w jednym bloku reklamowym. Obrazy są wyświetlane w formie przewijanej galerii.

Widz może przewijać obrazy lub zdjęcia w reklamie, klikając strzałki nawigacyjne lub przeciągając palcem (w przypadku urządzeń dotykowych). Każdy obrazek w reklamie typu karuzela jest zwykle połączony z krótkim opisem lub nagłówkiem, który uzupełnia treść wizualną i dostarcza dodatkowych informacji.

Reklama typu karuzela może być wykorzystana do promowania różnorodnych treści, produktów lub usług. Może to obejmować nowe kolekcje produktów, funkcje aplikacji, praktyczne poradniki, opowieści o sukcesach klientów itp.

Format reklamy typu karuzela jest często kojarzony z reklamami na platformie społecznościowej Facebook.

Karuzela na Facebooku

Google wyszło naprzeciw Facebookowi i dodało również karuzelę do swoich formatów reklamowych.

Reklama typu karuzela dostępna jest w kampanii Discovery i umożliwia prezentację wielu obrazków lub zdjęć w jednym bloku reklamowym, podobnie jak na platformie społecznościowej Facebook.

Kampania Discovery umożliwia promowanie treści i ofert na platformach Google, takich jak Karta Discover, YouTube, Gmail, Google Search i wiele innych. Jest to format reklamowy, który wykorzystuje algorytmy Google do dopasowania reklam do zainteresowań i zachowań użytkowników.

Przykład reklamy Google Ads na YouTube – Discovery typu karuzela

Pamiętaj, że ostateczny wybór pomiędzy reklamą w Google a na Facebooku zależy od indywidualnej strategii reklamowej i celów marketingowych. W wielu przypadkach, zadowalające rezultaty mogą być osiągnięte poprzez wykorzystanie obu platform jednocześnie, w celu skorzystania z ich różnorodnych możliwości i docierania do różnych grup odbiorców.

Zobacz:  Technologia PPCpilot do zarządzania słowami wykluczającymi w kampaniach Google Ads

Jeżeli masz trudności z zarządzaniem kampanią reklamową w Google Ads lub nie wiesz jak zacząć, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z nami. Posiadamy zgrany zespół ekspertów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie i są gotowi zrozumieć Twoje wymagania oraz opracować odpowiedni plan działań marketingowych. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego, a nasi specjaliści chętnie udzielą Ci wsparcia i porad!

Wypełnij formularz kontaktowy

5/5 - (Głosów:8)

Dodaj komentarz