Strona główna » Blog » Pinterest jako idealna platforma do inspirowania ludzi swoją marką

Pinterest jako idealna platforma do inspirowania ludzi swoją marką

Pinterest przyciąga aż 478 milionów aktywnych użytkowników co miesiąc, z czego każdy z nich aktywnie poszukuje pomysłów i inspiracji. Różnica między Pinterestem, a innymi platformami mediów społecznościowych polega na tym, że użytkownicy Pinteresta celowo przeglądają treści i są skoncentrowani na konkretnych celach, takich jak poszukiwanie inspiracji kulinarnej, projektów domowych i nie tylko. Nie są to osoby, które korzystają z platformy jedynie w celu społecznej interakcji lub marnowania czasu przewijając treści. Na Pinterestie użytkownicy mają konkretny cel podróży – odkrywanie inspiracji i czerpanie pomysłów.

Co to jest Pinterest?

Pinterest to wizualny serwis społecznościowy, w którym użytkownicy szukają pomysłów i inspiracji. Różni się on od innych platform społecznościowych, ponieważ jest medium wizualnym.

Pinterest składa się z:

 • Tablic – zbioru pinów, przypinek, niczym wirtualne tablice korkowe. Tablice mogą być indywidualne lub wspólne, „grupowe”.
tablice na pintereście
Tablice na Pintereście
 • Pinów – obrazów lub filmów zamieszczonych na Pintereście
Piny na Pintereście
Piny na Pintereście

Taką strukturę Pinteresta można porównać do albumu ze zdjęciami na Facebooku. Tablica to album, a zdjęcia w nim to piny.

Kto korzysta z Pinteresta?

Przeważająca większość użytkowników Pinteresta to kobiety, stanowiące około 84% całej społeczności. Jednak zauważalny wzrost liczby użytkowników płci męskiej również ma miejsce. Platformę odwiedzają głównie przedstawiciele pokolenia Z oraz milenialsi, którzy odgrywają istotną rolę w jej rozwoju.

pinterest demografia
Raport z 2022 roku opracowany przez agencję Open MOBI

Czym interesują się użytkownicy na Pintereście?

Wśród użytkowników Pinteresta istnieje wyraźne zainteresowanie różnymi kategoriami, które przyciągają uwagę i generują dużą popularność. Oto kilka z tych kategorii:

 • Moda: użytkownicy Pinteresta często szukają inspiracji związanych z modą, trendami, stylizacjami, ubraniami i dodatkami. Mogą przeglądać szpilki z pomysłami na stroje, inspirujące kombinacje, porady dotyczące mody i wiele więcej.
 • Uroda: kategoria ta obejmuje porady dotyczące makijażu, pielęgnacji skóry, fryzur, manicure i wiele innych. Użytkownicy Pinteresta chętnie eksplorują różne techniki, produkty i trendy związane z urodą, a także szukają inspiracji i wskazówek.
 • Fotografia: użytkownicy Pinteresta pasjonują się również fotografią. Mogą znaleźć pomysły na sesje zdjęciowe, techniki fotograficzne, porady dotyczące edycji zdjęć i wiele innych inspiracji związanych z tym obszarem.
 • Podróże: na Pinterestcie można odkryć piękne miejsca na całym świecie. Użytkownicy szukają inspiracji związanych z podróżami, pomysłów na destynacje, porad dotyczących organizacji podróży, pakowania i wielu innych aspektów związanych z podróżowaniem.
 • Wyposażenie wnętrz: kategoria ta przyciąga uwagę osób zainteresowanych aranżacją wnętrz, dekoracją, projektowaniem domów. Użytkownicy mogą przeglądać pomysły na stylowe wnętrza, meble, dodatki, inspirujące rozwiązania i wiele innych.
 • Kulinaria: kategorie kulinarne cieszą się również dużym zainteresowaniem na Pinterestcie. Użytkownicy szukają przepisów, inspiracji na zdrowe posiłki, dekoracji tortów, ciekawych smaków, nowych technik gotowania i wiele innych związanych z tym tematem.

To tylko kilka z wielu kategorii, które przyciągają uwagę użytkowników Pinteresta. Platforma oferuje szeroki wybór inspiracji w różnych dziedzinach, które mogą zaspokoić różnorodne zainteresowania i potrzeby użytkowników.

pinterest zainteresowania
Raport z 2022 roku opracowany przez agencję Open MOBI

Jak działa Pinterest?

Pinterest jest platformą, na której użytkownicy mogą znaleźć inspiracje i pomysły na różne tematy, takie jak podróże, przepisy kulinarne czy dekoracje domowe. Głównym celem Pinteresta jest inspirowanie ludzi poprzez dostarczanie różnorodnych treści, które można praktycznie wykorzystać.

Na tej platformie możesz udostępniać różne rodzaje treści, ale to, co wyróżnia Pinterest, to możliwość organizowania tych treści w tablice. Użytkownicy mogą śledzić tablice, aby dowiedzieć się więcej o konkretnym temacie. Co więcej, możesz osadzać tablice Pinteresta na swojej witrynie, co pozwala zaangażować więcej osób spoza samej aplikacji Pinterest.

Zobacz:  Czy to dobry czas na kampanię reklamową w Google Ads?

Użytkownicy przeglądają Pinterest w poszukiwaniu inspiracji i często angażują się w proces zakupu. Istotne jest to, że ludzie korzystający z platformy mają już określone potrzeby i są aktywnie zainteresowani wyszukiwaniem konkretnych produktów lub usług. Na przykład, jeśli ktoś wpisze w pasek wyszukiwania „oświetlenie”, zostaną mu przedstawione dwie opcje: Eksploruj i Profile. Mogą więc przeglądać pomysły na oświetlenie domu lub profile firm, które oferują te usługi.

pinterest przykład

Jeśli jesteś właścicielem firmy specjalizującej się w oświetleniu, zależy Ci na tym, aby potencjalni klienci mogli łatwo znaleźć Twoją firmę i skorzystać z Twoich usług. Tworząc profil biznesowy na Pinterest, skupiasz się na dostosowaniu go do tego konkretnego celu. Udostępniasz zdjęcia swoich produktów, prezentujesz inspirujące pomysły na oświetlenie wnętrz oraz udzielasz praktycznych wskazówek, które są wartościowe dla Twojej grupy docelowej.

Dzięki temu Twoja marka staje się godnym zaufania źródłem informacji dla potencjalnych klientów. Poprzez prezentację swoich produktów i udostępnianie wartościowych treści na platformie Pinterest, budujesz zaangażowanie i zaufanie wśród odbiorców. Twój profil staje się miejscem, gdzie ludzie mogą znaleźć nie tylko produkty, ale także cenne wskazówki i inspiracje związane z oświetleniem.

Pinterest daje Ci możliwość dotarcia do szerokiej grupy użytkowników, którzy aktywnie szukają pomysłów i inspiracji w dziedzinie oświetlenia. Dzięki temu Twój biznes może zyskać większą widoczność i przyciągnąć nowych klientów, którzy są zainteresowani Twoją ofertą.

Głównym celem jest zapewnienie potencjalnym klientom jak największej ilości wartościowych treści. Na Pintereście najlepiej działać, korzystając z wysokiej jakości obrazów lub filmów wzbogaconych o pisaną treść. Ludzie są przede wszystkim wrażliwi na grafikę, dlatego właśnie warto skupić się na dostarczaniu atrakcyjnych wizualnie treści.

W przeciwieństwie do innych platform społecznościowych, gdzie udostępnia się linki do postów, na Pintereście tworzy się tzw. „szpilki” (piny), które kierują użytkowników do konkretnych stron internetowych. Można również tworzyć atrakcyjne formaty, takie jak przypinki, aby zaprezentować produkty w sposób przyciągający uwagę.

Ta strategia ma wiele zalet, ponieważ oferuje dwie usługi naraz: wizualną inspirację za pośrednictwem obrazu oraz możliwość przekierowania użytkownika do preferowanej witryny. Dzięki temu możesz dostarczyć pełne doświadczenie wizualne, jednocześnie kierując odwiedzających na konkretną stronę, na której mogą dowiedzieć się więcej i podjąć działania związane z Twoją ofertą.

pinterest przykład

Do czego ludzie używają Pinteresta?

Pinterest to platforma, która oferuje wiele możliwości i zastosowań, a użytkownicy wykorzystują ją na wiele różnych sposobów. Oto kilka najpopularniejszych sposobów, w jakie ludzie korzystają z Pinteresta:

 1. Zbieranie pomysłów na hobby i zainteresowania: na Pinterestie można znaleźć mnóstwo inspiracji związanych z projektami DIY (zrób to sam), aranżacją wnętrz, ogrodnictwem i wieloma innymi pasjami.
 2. Planowanie i organizacja wydarzeń: wiele osób korzysta z Pinteresta do planowania i organizacji różnych wydarzeń, takich jak wesela, przyjęcia urodzinowe czy imprezy tematyczne. Mogą tworzyć tablice nastrojów, gromadzić pomysły na dekoracje, menu, suknie ślubne i wiele więcej.
 3. Kupowanie i sprzedawanie produktów: Pinterest stał się popularnym miejscem dla osób poszukujących inspiracji zakupowych. Użytkownicy mogą przeglądać i zapisywać produkty, które ich interesują, a także sprzedawać swoje własne przedmioty, szczególnie w kategoriach artykułów gospodarstwa domowego i mody.
 4. Znajdowanie inspiracji: Pinterest to idealne miejsce, aby odkryć nowe pomysły i inspiracje. Można znaleźć inspirujące obrazy i zdjęcia związane z remontami, dekoracją wnętrz, modą, fryzurami i wieloma innymi obszarami.
Zobacz:  YouTube jako platforma reklamowa do budowy własnej marki

Pinterest to nie tylko wizualna uczta i dzielenie się inspiracjami z innymi. To również potężne narzędzie wyszukiwawcze, które ułatwia użytkownikom przeszukiwanie treści, zbieranie ulubionych postów i organizowanie ich w sposób dostosowany do ich potrzeb. W odróżnieniu od Instagrama, Pinterest ma jedną dużą zaletę – treści można powiązać z innymi stronami, co pozwala na generowanie darmowego ruchu, dotarcie do nowych odbiorców i zwiększenie konwersji. Włączenie Pinteresta do strategii marketingowej dla biznesu to kluczowy krok w osiąganiu sukcesu w świecie online.

wyszukiwanie pinów pinterest
Wyszukiwanie pinów dotyczących „pielęgnacja twarzy” na Pintereście

Czy powinienem używać Pinteresta do promowania swojej marki?

Pojawia się pytanie, dlaczego warto włączyć Pinterest do strategii marketingowej swojej firmy. Co sprawia, że Pinterest jest tak istotny dla promocji swojego biznesu? A jeśli już prowadzisz działania marketingowe na innych platformach mediów społecznościowych, dlaczego powinieneś dodać Pinterest do swojej strategii marketingowej? Poniżej kilka kluczowych powodów, dla których Twoja firma może czerpać korzyści z obecności na Pinterest.

Zalety korzystania z Pinteresta do promowania swojej firmy?

 • Wizualna przewaga: Pinterest to w pełni oparta na obrazach platforma, co czyni ją doskonałym narzędziem dla firm, które mają wiele do zaprezentowania wizualnie. Jeśli Twoje produkty, usługi lub treści mogą być atrakcyjnie przedstawione za pomocą obrazów, Pinterest zapewnia idealne środowisko do przyciągania uwagi i angażowania swojej grupy docelowej.
 • Skierowanie ruchu na Twoją stronę: Pinterest umożliwia dodawanie linków do Twojej strony internetowej lub bloga, co oznacza, że ​​możesz kierować użytkowników bezpośrednio do miejsca, gdzie znajdą więcej informacji o Twojej firmie i ofercie. To doskonała okazja, aby zwiększyć ruch na swojej stronie i przekształcić odwiedzających w potencjalnych klientów.
 • Odkrywanie nowych klientów: dzięki ogromnej bazie użytkowników Pinteresta, Twoja firma ma szansę dotrzeć do nowych, potencjalnie zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami klientów. To idealne miejsce dla osób, które aktywnie poszukują inspiracji, rozwiązań czy nowych marek. Wykorzystując Pinterest, zyskujesz możliwość dotarcia do nowej puli klientów, którzy mogliby przeoczyć Twoją firmę na innych platformach.
 • Kreowanie świadomości marki: obecność na Pinterest pozwala na budowanie świadomości marki poprzez regularne udostępnianie inspirujących, atrakcyjnych i wartościowych treści. Możesz wykorzystać różne tablice, pinezki i strategie, aby tworzyć spójne wizerunki marki i rozwijać lojalność klientów.
 • Wysokie wskaźniki konwersji: statystyki pokazują, że Pinterest ma zazwyczaj wyższe wskaźniki konwersji w porównaniu do innych platform mediów społecznościowych. To oznacza, że użytkownicy Pinteresta są bardziej skłonni do podejmowania działań, takich jak zakupy, pochodzące z tej platformy. Możesz wykorzystać tę tendencję, aby zwiększyć liczbę konwersji i osiągnąć większe wyniki biznesowe.

Pinterest osobisty vs. Pinterest biznesowy

Istnieją dwa rodzaje kont na Pintereście:

 • Profile osobiste
 • Profile biznesowe.

Jeśli już korzystasz z Pinteresta na poziomie osobistym, prawdopodobnie zastanawiasz się, czym różni się Pinterest dla firm. Posiadanie profilu biznesowego na Pinterest przynosi wiele istotnych korzyści dla Twojej marki. Oto kilka powodów, dlaczego warto go mieć:

 • Budowanie autorytetu marki: profil biznesowy umożliwia personalizację nagłówka na górze strony profilu, gdzie możesz umieścić przypinki związane z Twoją marką oraz zweryfikowany link do Twojej witryny. Tego rodzaju funkcje nie są dostępne w profilach osobistych i pomagają w budowaniu autorytetu marki.
 • Dostęp do rozszerzonych Pinów: na Pintereście istnieje specjalny rodzaj Pinów, zwanych rozszerzonymi Pinami, które oferują więcej informacji na temat Twojej strony docelowej niż zwykłe Piny. Dzięki nim możesz dostarczyć użytkownikom bardziej szczegółowe informacje i wzbudzić ich zainteresowanie Twoją marką.
 • Statystyki: korzystanie z profilu biznesowego na Pintereście daje Ci dostęp do statystyk dotyczących Twoich Pinów, szczególnie tych, które są związane z Twoją witryną. Dzięki temu możesz śledzić skuteczność swoich działań i lepiej zrozumieć, które Piny przyciągają uwagę użytkowników i generują ruch na Twojej stronie.
 • Możliwość reklamy: profil biznesowy na Pinterest daje Ci możliwość wyświetlania reklam, które są dostosowane do zainteresowań użytkowników, ich zachowań związanych z wyszukiwaniem oraz danych demograficznych pasujących do Twojej firmy. To oznacza, że możesz dotrzeć do bardziej odpowiedniej i precyzyjnie wybranej grupy odbiorców, promując swoje produkty lub usługi.
Zobacz:  Optymalizacja współczynnika konwersji.

Reklama na Pinterest

Nie ważne, czy chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki, czy zwiększyć liczbę konwersji i sprzedaży – reklamy na Pinterest mogą przyspieszyć osiąganie Twoich celów. Oto kilka różnych typów formatów reklam, które możesz uwzględnić w swojej strategii na Pinterest:

 • Reklamy standardowe: wyglądają jak zwykłe Piny, ale trafiają do znacznie większej liczby osób. Służą głównie do budowania świadomości marki i pojawiają się na platformie jak każdy inny Pin. Zazwyczaj zawierają obraz marki, krótki i przyciągający opis oraz link, który użytkownicy mogą kliknąć, aby przejść do strony internetowej marki.
reklama standardowa na pinterest
Przykład reklamy standardowej na Pinterest
 • Reklamy wideo: to krótkie filmy trwające od 6 do 15 sekund, które są odtwarzane, gdy użytkownik przegląda swój kanał. Są doskonałym narzędziem do zwiększenia konwersji, ponieważ dotknięcie wideo spowoduje załadowanie docelowej witryny.
reklama video na pinterest
Przykład reklamy wideo na Pinterest
 • Reklamy produktowe: to Piny produktowe, które zostały przekształcone w reklamy. Mogą pojawić się w kanałach użytkowników jako pojedynczy obraz lub jako część kolekcji. Reklamy produktowe pomagają dotrzeć do potencjalnych klientów na wczesnym etapie, gdy nadal szukają inspiracji na Pinterest. Po skonfigurowaniu katalogów na Pinterest, można je promować jako reklamy produktowe, które będą się pojawiać, gdy użytkownicy przewijają swój kanał.
reklama produktowa na pinterest
Przykład reklamy produktowej na Pinterest
 • Reklamy karuzelowe: to Piny z wieloma obrazami, które użytkownicy mogą przeglądać, przesuwając palcem. Karuzele są doskonałym sposobem na podkreślenie różnych cech produktu, promowanie różnych produktów jednocześnie lub opowiedzenie historii marki w kilku rozdziałach.
reklama karuzela na pinterest
Przykład reklamy karuzeli na Pinterest
 • Reklamy z pomysłami: to świetny sposób dla firm i influencerów na tworzenie i promowanie sponsorowanej treści. Twórcy mogą oznaczyć markę jako sponsora, tworząc Pin z pomysłem, a marka może promować ten Pin za pomocą reklamy z pomysłem. Reklamy te pomagają budować świadomość marki, ponieważ poprzez współpracę z twórcą prezentujesz swoją firmę nowym odbiorcom.

Wykorzystanie tych różnych formatów reklamowych na Pinterest może przynieść pozytywne rezultaty, niezależnie od Twoich celów biznesowych. Jeśli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu konta lub reklamie na Pintereście, zapraszamy do skontaktowania się z nami. Posiadamy zespół doświadczonych specjalistów, którzy są gotowi poznać Twoje potrzeby i opracować odpowiednią strategię marketingową.

Wypełnij formularz kontaktowy, a nasi eksperci udzielą Ci wsparcia i doradztwa!

5/5 - (Głosów:9)

Dodaj komentarz