Strona główna » Blog » YouTube jako platforma reklamowa do budowy własnej marki

YouTube jako platforma reklamowa do budowy własnej marki

YouTube — popularny serwis z filmami gromadzi wokół siebie miliardy internautów z każdego zakątka świata. Systematycznie, dzień w dzień pojawiają się tam nowe filmy twórców, co daje ogromną perspektywę reklamową, dla startupów, małych firm, które posiadają nawet niewielkie nakłady finansowe. Z różnych form reklamowych na YouTube mogą skorzystać biznesy, jeśli zależy im na budowaniu świadomości marki oraz dotarciu do zrównoważonych odbiorców. Docelowo zrealizują przy tym kluczowy w procesie marketingowym wyznaczony cel.

Fakty marketingowe o YouTube

YouTube to potężne narzędzie marketingowe, które buduje społeczność, świadomość marki, zwiększa zasięg, ale też wspiera sprzedaż, a z drugiej strony pomaga w podjęciu decyzji potencjalnemu klientowi.

Oto kilka faktów:

 • 90% użytkowników deklaruje, że YouTube pomaga im odkrywać nowe produkty i marki,
 • 80% użytkowników deklaruje, że przełącza się między wyszukiwarką i wideo online, poszukując informacji przed zakupem produktów,
 • 50% użytkowników deklaruje, że YouTube pomaga im podjąć decyzję, którą markę lub produkt kupić,
 • 40% wszystkich użytkowników YouTube ogląda filmy produktowe, zanim podejmie decyzję o dokonaniu zakupu.

Statystyki jednoznacznie wskazują, że platforma ta pomaga kupować odbiorcom produkty i usługi. YouTube ma ogromny potencjał do promocji oferty i asortymentu w witrynach internetowych, który na początku pomijany jest przez małe firmy. W początkowej fazie właściciele stron skupiają się głównie na reklamach Google Ads w wyszukiwarce oraz kampaniach reklamowych na Facebooku co jest błędem.

Rodzaje reklam na Youtube

YouTube daje nam do dyspozycji następujące formaty reklam:

Reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia – wyświetlają się w całości przed rozpoczęciem odtwarzania innego filmu;

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia – użytkownik może je pominąć po 5 sekundach. Mogą się one wyświetlać przed jak i w trakcie filmu;

Reklamy TrueView Discovery – są to długie materiały, wyświetlane po prawej stronie od filmu i nad listą sugerowanych pozycji. Takie reklamy mogą również wyświetlać się w grach, aplikacjach czy innych witrynach sieci reklamowej Google;

Reklamy w banerze Masthead – pojawiają się na stronie głównej Youtube na wszystkich urządzeniach, czyli na PC, mobile i na telewizorach;

Bumper Ads – 6-sekundowe spoty w przerywniku, które włączają się przed lub w trakcie oglądania filmu;

Reklamy Display – banery wyświetlane po prawej stronie wideo (wersja na komputery).

Która forma reklamowa będzie najlepsza? Wybór wariantu zależny jest od wielu czynników, ale najistotniejszy jest cel, jaki chcesz uzyskać. Każda branża ma indywidualne cechy, które można zaprezentować w materiale reklamowym. W czasie trwania kampanii, z należytą uwagą poznajemy oczekiwania klientów, oryginalne atrybuty branży, analizujemy konkurencję. Dzięki temu dobieramy typy reklam, które przyniosą satysfakcjonujące efekty.

Reklamy w formie Youtube Shorts

Youtube Shorts to dość nowa forma zamieszczania treści na platformie, która polega na nagrywaniu krótkich, sześćdziesięcio sekundowych form filmowych w aplikacji Youtube. Stanowi całkowicie niestandardową i darmową formę reklamy, której głównym celem jest uzmysłowienie odbiorcom istnienia marki na rynku, zachęcenie do dokonania transakcji czy skorzystania z usług oraz zachęcenie do interakcji. Kilkusekundowe filmiki są tworzone i publikowanie również na innych platformach, takich jak TikTok oraz Instagram, tam też cieszyły się gigantycznym zainteresowaniem.

Kampanie Google Ads na Youtube

Platforma reklamowa Google Ads daje możliwość bycia samodzielnym reklamodawcą na Youtube. Stosując to rozwiązanie, możesz zamieszczać filmy wideo oraz reklamy graficzne na wybranych kanałach i filmach. Ponadto zyskujesz możliwość skierowania kampanii do określonej grupy odbiorców.

Schemat jak utworzyć i optymalizować kampanię:

 • Uruchomienie nowej kampanii Youtube w panelu Google Ads,
 • konfiguracja kampanii (budżet, grupy docelowe lub miejsca docelowe, wykluczenia, grupy wiekowe, zainteresowanie),
 • zatwierdzenie i publikacja reklamy,
 • obserwacja skuteczności i ewentualna optymalizacja polegająca na wprowadzaniu zmian w targetowaniu.

Kryteria targetowania reklamy na Youtube

Każdy reklamodawca chce dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, dlatego bardzo ważne jest skierowanie reklamy na YT do odpowiedniego grona użytkowników, a zatem osób potencjalnie zainteresowanych danym produktem czy usługą. Dzięki funkcji targetowania na Youtube możesz kierować reklamy precyzyjnie do potencjalnych zainteresowanych. Pod uwagę brane są takie kryteria jak:

 • demografia – kryterium demograficzne pozwala zawęzić grono odbiorców do osób w konkretnym przedziale wiekowym Są też opcje wytypowania użytkowników, jeśli chodzi o płeć, wiek, status rodzicielski oraz dochód gospodarstwa domowego
 • zainteresowania użytkowników – informacje, które generowane są przez Google, dają szansę na stworzenie profilu osób potencjalnie zainteresowanych daną tematyką. Istotne czynniki brane pod uwagę to częstotliwość i intensywność interakcji z danym tematem. Dokonując analizy zainteresowań użytkowników, można zawęzić grupę odbiorców, na przykład do osób, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy zmieniły stan cywilny czy otrzymali dyplom ukończenia studiów.
 • geotargetowanie – kryterium to jest niezwykle istotne zwłaszcza dla małych firm pragnących dotrzeć do klientów w najbliższej okolicy. Za pomocą map Google możesz skierować swoje reklamy do użytkowników platformy Youtube znajdujących się na danym obszarze lub w konkretnym promieniu na mapie. Geotargetowanie umożliwia również zawężenie obszaru wyświetlania reklam poprzez usunięcie określonego terenu, przez to zyskujesz możliwość bardzo precyzyjnego kierowania reklam Youtube.
 • remarketing – jest reklamą polegającą na kierowaniu reklam wideo na Youtube do użytkowników, którzy już przybywali na stronie firmowej. Integracja danych z Google umożliwia dotarcie do użytkowników, które obejrzały dany filmik czy subskrybują konkretny kanał.
 • słowa kluczowe – to kolejny sposób na dotarcie do szerszego grona odbiorców zainteresowanych danym zagadnieniem jest umieszczanie reklamy wideo na Youtube w filmach lub przy filmach, które w tytule posiadają konkretne słowa kluczowe ważne dla Twojej branży.
 • temat reklam wideo – zamieszczane filmy na Youtubie podzielone są na grupy określające tematykę wideo. Jeśli film przypisany jest do odpowiedniej kategorii, ma szansę na dotarcia do odbiorców zainteresowanych danych tematem bez względu na inne czynniki.

Koszt reklam na YouTube

Wyliczenie kapitału na reklamy na Youtubie jest czasem skomplikowane, podobnie jak na innych platformach, ponieważ na koszt ma wpływ wiele czynników. Kampania na platformie YouTube istotne znaczenie ma forma uregulowania kosztów kampanii. Opłata może być naliczana za samo obejrzenie reklamy, za konkretną liczbę wyświetleń reklamy, czy za konwersję na stronie. Końcowa opłata za reklamy na YT zależy od kilku czynników:

 • kraju, w którym chcesz się reklamować – rynki rozwijające się oferują dużo lepsze ceny niż kraje zachodnie, dlatego koszt reklamy na YT różni się w zależności od kraju, w którym chcesz ją opublikować,
 • wielkości grupy docelowej – wąskie grupy odbiorców mogą być warunkowane wyższymi stawkami,
 • konkurencji – ceny będą wyższe, jeżeli działasz w bardzo konkurencyjnej branży,
 • rodzaju kampanii – różne rodzaje kampanii gwarantują reklamy w zróżnicowanej ofercie cenowej,
 • jakości reklamy – dobrze przygotowana reklama przyciągająca uwagę odbiorcy nie będzie wymagała tak dużych nakładów finansowych.

Koszt reklamy na Youtube w znacznym stopniu zależny jest od wyboru kampanii i jej celu, którym uświadamiamy użytkownikowi istnienie brandu na rynku, skierowanie reklamy do ścisłej grupy odbiorców, zwiększająca się ilości transakcji i ich wartości oraz rosnący ruch na stronie. Jeśli chcesz znać odpowiedź na pytanie: Ile będzie kosztować reklama na Youtube? musisz przyjrzeć się odrębnie, każdej reklamie, ich cechom i zastosowaniu.

Koszt reklamy TrueView In-Stream – ta reklama często rozliczana jest za obejrzenie reklamy, a system ten nazywa się Cost Per View. Za całość wyświetlonej reklamy zapłacimy od kilku do kilkunastu groszy. To Ty decydujesz, ile możesz przeznaczyć za każde wyemitowanie reklamy. Ustawienie za małej stawki może sprawić, że kampania się nie włączy dlatego, trzeba przeanalizować średnie stawki w Google. Na taką Kampanię trzeba by było przeznaczyć około 30.00 zł/dzień.

Koszt reklamy TrueView Discovery. Jeśli prowadzisz swój kanał na Youtube i zależy Ci na zwielokrotnieniu ilości wyświetleń filmów reklama TrueView Discovery Ci w tym pomoże. Rozliczenie jest prowadzone w systemie Cost Per Click, czyli koszt przeliczany jest za kliknięcie w reklamę. Opłata za taki format wynosi około 0.10 do 0.30 zł. W tym przypadku płaci się za klik w miniaturę filmu, a nie za wyświetlenie reklamy w całości.

Koszt reklamy Bumper Ads. Ta krótka, bo trwająca tylko 6 sekund forma reklamy może być umieszczana w tak zwanej ”wstawce” w trakcie trwania filmu co gwarantuje, że użytkownik z całą pewnością zaznajomi się z jego treścią. System rozliczania to Cost Per Mille, czyli koszt za 1000 wyświetleń. Koszt to orientacyjnie od 4 do 5 zł przy szerokim targetowaniu natomiast 15 zł przy węższym zasięgu.

Koszt reklamy w banerze masthead. Reklamy masthead można nabywać w systemie Google Ads lub na zasadzie rezerwacji na Youtube. Podobnie jak Bumper Ads, rozliczane są na zasadzie Cost Per Mille, czyli za 1000 wyświetleń. Możesz również zarezerwować masthead na stronie głównej Youtube w systemie Cost Per Day, czyli koszt za dzień. Takie rozwiązanie gwarantuje zwiększone zasięgi, ale wiąże się z dużą inwestycją wynoszącą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Plusy reklamy na YouTube

Efektywna reklama na Youtube nie musi dużo kosztować, nawet początkujące firmy mogą pozwolić sobie na taki rodzaj promocji. Nagranie niedługiego filmu czy stworzenie animowanej produkcji a przy tym i reklamy na Youtube nie będzie zbyt trudnym zadaniem. Warto jednak zaufać ludziom, którzy posiadają umiejętności tworzenie profesjonalnych filmów, a nawet wtedy budżet kampanii nie będzie zatrważający.

Prowadząc kampanię reklamową na Youtube, wysyłasz swoim potencjalnym konsumentom komunikaty na temat działalności Twojej firmy oraz oferowanego asortymentu czy usługi. Reklama na Youtubie jest więc dopełniającą pozycją zetknięcia z klientem. Rozbudowane sposoby na targetowanie reklam dają szansę na wyświetlanie reklam na Youtube użytkownikom, które szukały określonych danych w wyszukiwarce Google.

Kolejną niezwykle istotną zaletą jest fakt, iż w przypadku niektórych rodzajów reklam płacisz dopiero za wyświetlenie całej reklamy, mowa tu o formie reklamy In-Stream. Dzięki temu niektóre wideo wyświetlane są za darmo, a zaznaczając najważniejsze informacje na początku klipu, zyskujesz szansę na dużą uwagę użytkownika.

Animowane formy wideo przyciągają oko odbiorców i zachęcają do głębszego zbadania kanału czy docelowo brandu. Nawet w ciągu 6-sekundowej reklamy możesz w atrakcyjny sposób przedstawić swoją aktualną ofertę. Właściwie wystarczy posiadać urządzenie mobilne (telefon czy tablet) z dobrym aparatem, trochę kreatywności i zamysł kilku kadrów. YouTube jest najbardziej rozpoznawalną witryną społecznościową, gdzie warto zainwestować budżet w reklamy.

Wypełnij formularz kontaktowy

Oceń artykuł

Dodaj komentarz