Google standardowo proponuje, aby stosować strukturę konta, w której mamy kampanie, w każdej kampanii grupy reklam a w nich pokrewne znaczeniowo słowa. To dobre podejście na start. Ma jednak sporą wadę, która skutecznie utrudnia uwolnienie pełnego potencjału kampanii.

W czasie trwania kampanii z pewnością zauważysz, że pewne słowa kluczowe dają Ci więcej wartościowego ruchu (klientów, zapytań) niż inne. Jednak dopóki są one zamknięte w ramach jednej kampanii z innymi słowami w grupach reklam, nie masz możliwości ustalania dla każdego ze słów indywidualnego budżetu. Nie jesteś więc w stanie doprowadzić do sytuacji, kiedy najpierw wykorzystasz pełny potencjał najlepszych słów, aby dopiero w drugiej kolejności przeznaczyć nadwyżki budżetu na słowa o mniejszym potencjale. Mówiąc o potencjale mam na myśli np. współczynniki konwersji lub zwrot z nakładów na reklamę (ROAS).

Moja propozycja dla Ciebie w tej części poradnika, to przebudowanie swojej kampanii w taki sposób, aby przynajmniej najlepsze słowa kluczowe przenieść do osobnych kampanii i przydzielić im budżet, zapewniający udział w wyświetleniach bliski 100%.

Dlaczego uważam, że właśnie tak należy postępować? Ponieważ nie ma sensu marnowanie Twojego budżetu na mało skuteczne słowa, jeżeli do tej pory nie wykorzystujesz w pełni potencjału reklamowego słów, które zdążyły już udowodnić swoją skuteczność.

Oto lista korzyści z budowy kampanii, w której w każdej kampanii masz tylko jedno słowo kluczowe:

 • Możesz dokładnie analizować i zarządzać budżetem dla każdego ze słów kluczowych.
 • Dokładnie znasz udział w wyświetleniach danego słowa kluczowego i utratę tego udziału ze względu na budżet. Dzięki temu dokładnie wiesz, jaki jest jeszcze potencjał do wykorzystania dla poszczególnych słów.
 • Uzyskujesz lepszy CTR i niższe stawki
 • Poszczególne słowa mogą kierować do lepiej dopasowanych podstron.
 • Możesz stosować algorytmiczne metody dopasowania budżetu na poziomie poszczególnych słów kluczowych.
 • Możesz bardzo precyzyjnie, na poziomie słów kluczowych zarządzać wykluczeniami i wszelkimi dopasowaniami stawek (urządzenia, geografia, demografia)
 • Możesz stosować różne strategie zarządzania stawkami dl poszczególnych słów
 • Wyniki poszczególnych słów kluczowych, w tym wynik jakości w mniejszym stopniu wpływa na pozostałe słowa kluczowe, więc i na efektywność całej kampanii (standardowo, choć niejawnie, system AdWords przypisuje sumaryczne wyniki jakości do grup reklam kampanii i całego konta, więc pośrednio słabsze słowa kluczowe w kampanii mogą psuć wyniki innych słów kluczowych.)

Ważna uwaga!

Sięgaj głębiej, szukając najlepszych kandydatów wśród słów kluczowych do wydzielenia osobnych kampanii. Gdzie jest to głębiej? Mam na myśli analizę efektywności dotychczasowej kampanii, ale nie na poziomie słów kluczowych, a na poziomie wyszukiwanych haseł. Ten raport dostępny jest w zasięgu jednego kliknięcia, jeżeli przeglądasz słowa kluczowe. Różnica jest taka, że przeglądając wyszukiwane hasła dostajesz wiedzę, co tak naprawdę wpisywali w wyszukiwarkę internauci, aby zobaczyć Twoją reklamę. W zależności od użytych typów dopasowań te wyszukiwane hasła mogą się znacznie różnić od Twoich słów kluczowych.

Do budowy nowych kampanii użyj właśnie faktycznie wyszukiwanych przez internautów haseł w dopasowaniu najlepiej ścisłym, ewentualnie do wyrażenia. Pamiętaj jednocześnie, aby wyszukiwane hasło, z którego zrobisz nową, odrębną kampanię, wykluczyć w dopasowaniu ścisłym z pierwotnej kampanii i grupy reklam.

Zobacz krótkie wideo, w którym omawiam strukturę kampanii opartą o poszczególne słowa kluczowe w porównaniu z typową strukturą hierarchiczną.

„PRACA DOMOWA” DLA CIEBIE:

Znajdź na swoim koncie wyszukiwane hasła, które dały najwięcej konwersji. Utwórz z tych słów osobne kampanie, po jednej na każde słowo. Zrób też dedykowane dla każdego słowa reklamy. Uruchom nowe kampanie pamiętając, aby miały do dyspozycji odpowiedni budżet. Odpowiedni oznacza taki, który pozwoli w miarę szybko uzyskać wiarygodną próbkę ruchu, np. kilkadziesiąt kliknięć dla każdego słowa. Zbadaj efekty np. współczynnik konwersji po kilku dniach. Sprawdź, czy najlepsze słowa mają mocno ograniczony udział w wyświetleniach. Jeżeli tak, to zwiększ im budżet i/lub stawki i jednocześnie obniż budżety dla mniej efektywnych słów. Sumaryczny budżet powinien pozostać na stałym poziomie, natomiast powinna wzrosnąć ilość lub wartość konwersji. Operację możesz powtarzać wielokrotnie, starając się odnaleźć najlepsze słowa kluczowe.

Poradnik AdWords – Część 10 – modyfikacja struktury kampanii AdWords pod kątem uzyskania większej kontroli i wpływu na skuteczność reklam
5 (100%) 5 votes

Polub nas na Facebooku!

3 Comments

 • Dziękuję za ciekawą wskazówkę.

  Reply

 • Załóżmy, że mam jedną kampanię z 5 grupami reklam na skagach. Czy w każdej z tych grup powinienem wykluczyć słowa kluczowe z pozostałych grup? Wtedy chyba parametr „keyword” straci sens?

  Reply

  • Jeżeli robimy kampanię na skagach (Single Keyword At Group), to zazwyczaj te słowa budujemy w oparciu o inne dopasowania niż przybliżone. W takim wypadku jest mała szansa, że te same wyszukiwane hasła pojawią się w różnych grupach. Robienie skag-ów dla dopasowania przybliżonego nie ma wielkiego sensu.

   Reply

Zostaw komentarz

*

Warunki ogólne

 1. Operatorem sprzedaży w serwisie PPCefekt.pl jest firma Centrum Internetowe Mariusz Pryszczewski, z siedzibą w Lublinie przy ul. Melomanów 3/17, NIP: 7121906358.
 2. W ramach serwisu sprzedawane są produkty informacyjne w postaci ebooków, kursów internetowych, oraz usługi doradcze.
 3. Produkty i usługi sprzedawane w serwisie przeznaczone są dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą.
 4. Płatności za usługi i produkty informacyjne mogą być dokonywane przelewem bankowym, kartą kredytową lub kartą debetową.
 5. Płatności internetowe i kartowe obsługuje spółka PayU S.A. z siedzibą: ul. Grunwaldzka 182, 60-166 Poznań.
 6. Zakupione produkty informacyjne dostępne są w formie elektronicznej: pliki pdf lub filmy video. Zakres i forma zakupionych usług doradczych opisane są w odrębnych dokumentach publikowanych i udostępnianych przed zakupem.
 7. Linki do zakupionych materiałów przesyłane są na podany w zamówieniu adres e-mail od razu po dokonaniu płatności.
  Usługi doradcze podejmowane są bezzwłocznie po dokonaniu płatności.
 8. Produkty informacyjne objęte są gwarancją zwrotu pieniędzy przez okres 30 dni od daty zakupu.
  Dla usług doradczych nie przewiduje się możliwości zwrotu pieniędzy po dokonaniu płatności i rozpoczęciu realizacji usługi.
 9. Reklamacje i zwroty należy zgłaszać drogą mailową na adres: ppcefekt@gmail.com
 10. Zwrot pieniędzy za produkty informacyjne następuje w ciągu 14 dni od daty wpłynięcia prośby o zwrot za pośrednictwem tego samego kanału płatności, którym dokonano płatność za usługę.

Warunki szczegółowe sprzedaży usługi doradczej „Jednorazowa optymalizacja kampanii AdWords”

 1. Usługa doradcza „Jednorazowa optymalizacja kampanii AdWords” obejmuje prowadzenie i optymalizację kampanii reklamowych na wskazanym koncie AdWords przez okres jednego miesiąca.
 2. Okres jednego miesiąca liczony jest od następnego dnia roboczego po dokonaniu płatności za usługę.
 3. Dodatkowe warunki dla konta AdWords i zakres usługi przedstawiony jest dokładniej na stronie umożliwiającej zakup on-line.
 4. Po dokonaniu płatności nie przewiduje się możliwości rezygnacji z usługi i zwrotu opłaty.
 5. Warunkiem rozpoczęcia realizacji usługi jest przydzielenie koniecznych dostępów:
  – podłączenie konta AdWords do Menedżerskiego Konta Google MCK prowadzonego przez Centrum Internetowe,
  – przydzielenie praw administracyjnych do konta Google Analytics połączonego z przedmiotowym kontem AdWords.
 6. Centrum Internetowe zobowiązuje się do rzetelnego i fachowego wykonywania usługi.
 7. Centrum Internetowe zobowiązuje się do zachowania tajemnicy handlowej.