Strona główna » Blog » Wyszukiwanie obrazem – funkcja Google, którą warto znać

Wyszukiwanie obrazem – funkcja Google, którą warto znać

Wyszukiwanie obrazem – funkcja Google, którą warto znać - obrazek wyróżniający artykułu, rysunek kobiety siedzącej przed laptopem

Wyszukiwarka Google jest najczęściej wyświetlaną stroną internetową. Dziennie przetwarza ponad 3,5 miliarda wyszukań, co daje około 40 tys. zapytań w ciągu jednej sekundy! Ale czy wiesz, że Google to nie tylko wyszukiwarka zapytań tekstowych, ale również zdjęć i plików graficznych? Jeśli jesteś ciekawy jak działa Google Image Search i do czego może Ci się przydać wyszukiwanie obrazem – zapraszam do lektury.

 • W Google możesz wyszukiwać nie tylko według słów kluczowych, ale również po obrazach
 • Dzięki licznym funkcjom Google Grafika, umożliwia ona bardzo dokładne przeszukiwanie zasobów graficznych sieci
 • Wyszukiwanie obrazem jest możliwe zarówno na komputerach, laptopach jak i urządzeniach mobilnych
 • Google Image Search pomaga chronić interesy twórców, a firmom z branży e-commerce daje większe możliwości promocji

Chcesz dowiedzieć się przydatnych informacji na temat pozycjonowania stron w Google? Sprawdź nasze wpisy z serii Pozycjonowanie stron www.

Wyszukiwanie obrazem - ekran Google Grafika

Google Image Search – co to jest i jak działa

Google Grafika nie jest funkcją nową. Uruchomiona została w 2001 roku. Użytkownicy polskiej wersji językowej mogli z niej korzystać rok później. Od tamtej pory przeszła szereg istotnych zmian, stając się poważnym konkurentem dla „tradycyjnej” wyszukiwarki.

Do wyszukiwarki obrazem można dostać się na różne sposoby, np. wpisując w pasku przeglądarki jeden z dwóch poniższych adresów:

Można również przejść do niej poprzez „zwykłą” stronę Google, klikając Grafika w prawym, górnym rogu.

Jak działa wyszukiwanie obrazem

Działanie wyszukiwarki grafik jest bardzo podobne do „zwykłego” Google. Po wpisaniu w okno wyszukiwarki konkretnego hasła, pojawią się zdjęcia i grafiki jak najbardziej dopasowane do zapytania. Możesz również wyszukiwać przy pomocy obrazów (pochodzących z dysku bądź z innego okna przeglądarki) – o tym więcej w dalszej części artykułu.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej wyszukiwarki, również w Google Grafika, za indeksowanie zasobów i ich przeszukiwanie odpowiadają boty. W procesie skanowania zawartości Internetu i natrafieniu na obrazek lub zdjęcie, przypisują mu odpowiednie słowa kluczowe, a także zapisują jego miniaturkę w zasobach Google.

Wyszukiwanie po kolorze, rozmiarze i typie zdjęć

Google Image Search wyposażona została w szereg ciekawych funkcji, dzięki którym wyszukiwanie obrazów i plików z grafiką jest jeszcze dokładniejsze. Korzystając z opcji Narzędzia możesz:

 • zażądać wyświetlania tylko obrazów o określonych rozmiarach (większych, mniejszych, w lepszej jakości),
 • zawęzić poszukiwania według czasu, w którym zdjęcia zostały dodane do sieci (np. ostatni tydzień, czy ostatnie 24 h),
 • zawęzić wyświetlanie do określonych typów grafik np. tylko grafiki wektorowe, clip arty, GIF-y,
 • filtrować wyświetlanie grafik według licencji, np. ograniczając się do tych, które posiadają prawo do ponownego wykorzystania,
 • grupować grafiki i zdjęcia ze względu na kolor – np. tylko czarno-białe lub tylko z przezroczystym tłem.
Zobacz:  Kampanie Google Ads – darmowy poradnik: „10 sposobów na obniżenie kosztów” cz.1

Warto wiedzieć, że Google Image Search posiada również funkcję filtrowania wyników wyszukiwania dla dorosłych (tzw. Safe Search). Dzięki niej można odfiltrować obrazy, filmy oraz strony z treściami nieodpowiednimi dla osób niepełnoletnich.

Jakie formaty graficzne obsługuje Google Grafika?

Przy pomocy Google Image Search można wyszukać zdjęcia w formatach:

 • .jpg,
 • .png,
 • .tiff,
 • .gif.

Warto wiedzieć, że duże znaczenia ma rozmiar pliku, wykorzystywanego do wyszukiwania. Jeśli będzie zbyt duży – Google nie wykona polecenia.

Skoro już wiesz jak to działa, sprawdźmy teraz jak korzystać z funkcji Google Image Search. Jest ona dostępna z poziomu desktopów, tabletów i smartfonów. W dalszej części omówimy jak szukać po zdjęciu na różnych urządzeniach.

Google Grafika – jak wyszukiwać obrazem na urządzeniach desktopowych

Wyszukiwanie obrazem - ekran Google Grafika przedstawiający menu wyszukiwania obrazem

Wyszukiwanie obrazem w Google można zrobić na kilka sposobów. Oto najpopularniejsze z nich.

Wyszukiwanie obrazem – prawy przycisk myszy

Zdecydowanie najprostszy sposób, choć nie jest dostępny dla wszystkich rodzajów przeglądarek. Póki co z funkcji tej mogą korzystać wyłącznie posiadacze Chrome’a. Będąc na stronie z interesującą Cię grafiką kliknij na zdjęcie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Szukaj obrazu w Google.

Wyszukiwanie obrazem – metoda przeciągnij i upuść

Interesującą Cię grafikę przeciągnij z dowolnego miejsca na dysku, z pulpitu lub z innego okna przeglądarki. Jeśli szukaną grafiką jest np. jakiś banner reklamowy, dotyczący produktu lub usługi, wyszukiwarka powinna przekierować Cię do właściwej strony internetowej. Jeśli np. wyszukujesz konkretne zdjęcie, zostaniesz przekierowany na strony gdzie zostało użyte to zdjęcie lub na właściwą witrynę.

Wyszukiwanie obrazem – dodanie zdjęcia do wyszukiwarki

Google Grafika pozwala również na znalezienie zdjęć zapisanych na twoim komputerze. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://images.google.pl/ i klikniesz w ikonę aparatu. Wybierz opcję Prześlij obraz i wybierz plik znajdujący się na Twoim komputerze. Google pokaże Ci wszystkie wyszukiwania z tym zdjęciem.

Wyszukiwanie obrazem po adresie URL

Kolejną opcją jest wyszukiwanie obrazu przy pomocy adresu URL, pod którym znajduje się grafika. Jeśli na danej witrynie znajdziesz interesujące Cię zdjęcie otwórz obraz w nowym oknie, kliknij na nie prawym przyciskiem myszy, wybierając opcję Kopiuj adres linku, a następnie wklej go w pole wyszukiwarki Google grafika.

Wyszukiwanie obrazem po słowach kluczowych

Ostatnim sposobem na wyszukiwanie obrazem jest wpisanie fraz kluczowych w pasek wyszukiwarki. Po kliknięciu lupki wyszukiwarka odpowie grafikami i zdjęciami, dopasowanymi do wpisanego słowa kluczowego. Wyświetli również listę tagów, powiązanych tematycznie z wpisanymi słowami. Gdy klikniesz w wybrane zdjęcie zostanie ono powiększone i pojawią się propozycje innych zdjęć, o podobnej tematyce.

Zobacz:  PPCefekt w TOP10 rankingu najlepiej widocznych witryn w kategorii „marketing” wg Senuto

Google Grafika – jak szukać obrazem na telefonie

Z funkcji wyszukiwania obrazem możesz również korzystać z poziomu urządzeń mobilnych, zarówno tych z systemem Android jak i iOS. Tu można to zrobić tylko w jeden sposób, który jest bardzo prosty i intuicyjny.

Najlepiej korzystać z wyszukiwarki Chrome. Po znalezieniu w Google zdjęcia bądź grafiki, należy na nie kliknąć i przytrzymać przez chwilę, a następnie wybrać polecenie Wyszukaj ten obraz w Google (dla iPhonów i iPadów) lub opcję Szukaj grafiki w Google (dla telefonów z Androidem). Zostaniesz przeniesiony na stronę z wynikami wyszukiwania, przedstawiającymi fotografie odpowiadające na Twoje zapytanie.

Kiedy wyszukiwanie obrazem może być przydatne

Ochrona przed kradzieżą zdjęć

Dzięki funkcji Google Grafika, fotografowie, graficy mogą sprawdzić czy ich prace nie są wykorzystywane bez ich wiedzy i zgody. Sama wyszukiwarka nie zabezpieczy rzecz jasna przed kradzieżą, ale może być pierwszym krokiem do wykrycia nadużyć. Wszystko co jest w sieci stanowi własność intelektualną i chronione jest prawem autorskim. Dlatego korzystając z zasobów Internetu zawsze podawaj źródło, a chcąc skorzystać ze zdjęć czy grafik konkretnego autora, najpierw pytaj o zgodę.  

Wyszukiwanie obrazem ułatwia znalezienie konkretnego produktu

Jeśli szukasz konkretnego produktu, ale nie masz pojęcia w jaki sposób autor strony internetowej mógł go opisać, możesz wykorzystać wyszukiwanie obrazem. To będzie najskuteczniejszy i najprostszy sposób na znalezienie tego, czego szukasz. Zamiast zastanawiać się nad użyciem konkretnych fraz, możesz posłużyć się wyszukiwaniem grafiki.

Łatwe znalezienie konkretnego elementu zdjęcia

Załóżmy, że znalazłeś w sieci zdjęcie modelki w genialnych butach. Chcesz sprawdzić co to za model, jaka firma i jaka cena. Wystarczy zaznaczyć na danej grafice interesujący Cię element zdjęcia. Korzystając z funkcji kojarzenia wybranych elementów, wyszukiwarka powinna odesłać Cię do sklepu, który je sprzedaje.

Bezpieczne korzystanie ze zdjęć

Korzystając z wyszukiwania obrazem może być bardzo przydatne gdy szukasz informacji na temat pochodzenia danego zdjęcia. Jeśli chcesz je wykorzystać do celów komercyjnych tj. tworzenie prezentacji czy opublikować na stronie www, musisz pamiętać, że stanowią one własność intelektualną twórcy i są chronione prawem autorskim. W Google Grafika możesz sprawdzić czy zdjęcie posiada licencję do dalszego wykorzystania komercyjnego i na jakich warunkach, a także informacje na temat autora zdjęcia.

Opcja wyszukiwania po zdjęciu jest przydatna również z innego względu. Sprawdzi się w sytuacji gdy chcesz znaleźć dane zdjęcie w lepszej rozdzielczości, w innym rozmiarze, z tłem, bez tła lub w innym kadrze.

Czy grafiki w Google Grafika mają wpływ na pozycjonowanie strony

Nie można dodać zdjęcia bądź grafiki bezpośrednio do Google Image Search. Wszelkie obrazy pojawiają się tam po ich umieszczeniu na witrynie internetowej. To w jaki sposób będą się one wyświetlać zależy od kilku czynników, ale generalnie można powiedzieć, że ta wersja wyszukiwarki działa podobnie jak „zwykłe” Google.

Zobacz:  Nowy interfejs Google Ads.

Jak zwiększyć szanse na pojawienie się w grafice Google?

Jeśli zależy Ci by ilustracje z Twojej strony znalazły się wysoko w wynikach graficznych Google, warto znać kilka podstawowych zasad, na podstawie których wyszukiwarka podsuwa użytkownikom obrazy.

Kluczowa jest dobra jakość zdjęcia, ale nie można przesadzić z jego wielkością, o czym wspominaliśmy wyżej. Kluczowy jest właściwy opis w atrybucie Alt obrazka. Jakość tekstu jest brana pod uwagę przez Googleboty przy ustalaniu pozycji obrazu na stronie wyników wyszukiwania. Warto uwzględnić w opisie tematykę zdjęcia i funkcje strukturalne i napisać co to jest np. przepis na wielkanocną babkę czekoladową. Ważne są zwłaszcza słowa przepis, babka, Wielkanoc. W ten sposób możesz zwiększyć swoje szanse na wyświetlenie zdjęcia na hasła związane z wypiekami wielkanocnymi.

Warto też sprawdzić inne zalecenia Google odnośnie metod korzystania z Grafik Google. 

A co jeśli wyszukiwanie obrazem nie działa?

Jeśli wyszukiwanie obrazem nie działa, spróbuj zmienić przeglądarkę na Google Chrome. To właśnie ona daje najwięcej możliwości wyszukiwania obrazem i tu powinno to przejść bez problemu. Jeśli mimo to wyszukiwanie obrazem nie działa możesz spróbować tych działań:

 • przeglądaj zdjęcia w trybie incognito,
 • wyczyść pliki cookie i pamięć podręczną w przeglądarce,
 • wyłącz wszystkie paski narzędzi,
 • włącz Java Script.

Podsumowując:

Google Image Search to świetne narzędzie, które będzie przydatne nie tylko w celach prywatnych, ale również biznesowych. Zwłaszcza firmy z branży e-commerce, głównie odzieżowe, powinny rozważyć pozycjonowanie w tej wyszukiwarce. Dzięki niej internetowi twórcy zdjęć i grafik mogą chronić swoje pracy, a Ty nie narażasz się na bezprawne wykorzystanie zdjęć bez licencji. Jak myślicie, czy w niedalekiej przyszłości Google Image Search ma szansę przebić popularnością tradycyjną wyszukiwarkę?

4.9/5 - (Głosów:26)

1 komentarz do “Wyszukiwanie obrazem – funkcja Google, którą warto znać”

 1. Niestety,najlepsza wyszukiwarka obrazów to Yandex. Znajduje te same obrazy na innych stronach. Pozostałe wyszukiwarki znajdują tylko podobne obrazy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz