Pozycjonowanie - przygotuj się do kampanii.

Wśród wielu przedsiębiorców, którzy korzystają z płatnej reklamy w wyszukiwarce Google panuje przekonanie, że im wyższa pozycja reklamy, tym lepszy efekt.

Czy wyższa pozycja reklamy to zawsze lepszy efekt?

Jeżeli mówimy o efekcie, to trzeba rozważyć kilka elementów. Ważna jest ilość kupionego ruchu, koszt zakupu tego ruchu, ale kluczowa rzecz to ilość i koszt konwersji, czyli tych działań użytkowników, dla których ich sprowadzamy na stronę.

Teoria a praktyka.

W teorii słuszne jest przekonanie, które zapisałem w pierwszym paragrafie. Im wyższa pozycja, tym większy powinien być ruch, ponieważ reklama jest bardziej wyeksponowana dla potencjalnych klientów.

Aby sprawdzić, czy ma to pokrycie w praktyce, najlepiej użyć narzędzi, które pozwolą zweryfikować takie założenie na prawdziwym ruchu. Takim narzędziem, dostępnym za darmo w systemie AdWords i całkowicie obiektywnym są eksperymenty AdWords. To wbudowana funkcjonalność, która pozwala podzielić ruch w jednej kampanii na dwie części, z różnymi ustawieniami, a potem porównać wyniki.

Zrobiłem ostatnio dwa takie eksperymenty i w tym miejscu chciałbym się z Tobą podzielić wynikami.

Eksperyment AdWords 1.

W tej kampanii konwersją jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie WWW. Eksperyment trwał 7 dni, zgromadził 4024 wyświetlenia i 405 kliknięć. W czasie eksperymentu zanotowano 16 konwersji. Oto dokładne wyniki:

Eksperyment AdWords 1W części oryginalnej stawka Max CPC wynosiła 1,6 zł. W części eksperymentalnej obniżyłem ją do 0,8.

Efekt jest taki, że w części eksperymentalnej uzyskałem znacząco wyższy CTR i współczynnik konwersji, prawie 2 razy więcej konwersji liczonych na sztuki, a co najważniejsze, konwersje były prawie 2 razy tańsze!

Podsumowując jednym zdaniem, w eksperymencie wydałem trochę mniej niż w oryginale, a korzyści z tego były prawie 2 razy większe. W tym konkretnym przypadku obniżenie pozycji reklamy było bardzo sensowne i uzasadnione.

Eksperyment AdWords 2

Testowana kampania gromadzi konwersje w postaci połączeń telefonicznych i wejść na stronę kontakt. Eksperyment polegał również na obniżeniu stawki Max CPC w celu obniżenia pozycji reklamy. Oto wyniki:

Tu próbka ruchu jest trochę mniejsza, ale wynik równie ciekawy. Po znacznym obniżeniu Max CPC mamy większą ilość konwersji, znowu prawie 2 razy wyższy współczynnik konwersji i dwa razy niższy koszt konwersji.

Jak widać, w tym wypadku obniżenie stawki nie spowodowało zauważalnego obniżenia pozycji reklamy (choć w czasie eksperymentu pozycja reklam w eksperymencie była odrobinę niższa.)

Wnioski z przeprowadzonych eksperymentów AdWords.

 1. Prawdopodobnie w tych konkretnych przypadkach pierwotna stawka w obydwu kampaniach była za wysoka, ponieważ jej obniżenie nie spowodowało istotnego spadku pozycji reklam. Obniżając stawkę, absolutnie nic nie tracimy.
 2. Jest rzeczą bardzo ważną, aby testować różne stawki CPC, ponieważ bardzo często okazuje się, że wydajemy pieniądze w sposób zupełnie nieuzasadniony.
 3. Konwersja nie zawsze jest zbieżna z pozycją wyświetlania reklam. Bardzo często, również na wielu innych testach, które prowadziłem okazuje się, że przy niższej pozycji / niższych kosztach uzyskujemy lepsze wyniki

Prawdopodobne przyczyny takich wyników.

Na pierwszy rzut oka zależność, która wyszła z przeprowadzonych eksperymentów jest dziwna. Pojawia się wiele pytań.

Po pierwsze, dlaczego obniżając stawkę uzyskujemy bardzo zbliżone pozycje reklam?

Odpowiedzi jest kilka. Jeżeli używamy słów w dopasowaniu przybliżonym, to po obniżeniu stawki blokujemy wyświetlenia droższych fraz. Reklama zaczyna wyświetlać się na frazy bardziej rozbudowane, które nie wymagają wysokich stawek. Taka sama zależność, choć w trochę mniejszym stopniu obowiązuje dla fraz w dopasowaniu do wyrażenia. Reklama przestaje się wyświetlać na podstawową frazę, a zaczyna na dłuższe, dopasowane wyrażenia.

Po drugie, dlaczego uzyskujemy lepsze współczynniki konwersji przy niższych stawkach?

Tu również ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Po części jest to spowodowane sytuacją opisaną powyżej, czyli niższe stawki wymuszają bardziej precyzyjne zapytania. Pewną rolę może też odgrywać czynnik psychologiczny. Część użytkowników wyszukiwarki może uznawać, że w reklamę na pierwszej pozycji reklamodawca inwestuje więcej pieniędzy, więc może chce w ten sposób „wcisnąć” gorszy produkt. Ale to tylko moje osobiste przypuszczenie.

Ogólna zależność pomiędzy stawką Max CPC, pozycją reklamy, a skutecznością.

Jeżeli prowadzisz kampanię, to na widokach dotyczących słów kluczowych włącz sobie kolumny dotyczące szacowanych stawek: „Szacowana stawka za pierwszą stronę”, „Szacowana stawka za górę strony” oraz „Szacowana stawka za pierwszą pozycję” System pokaże Ci jak w danej chwili wyglądają stawki potrzebne do osiągnięcia wyświetleń dla Twoich słów. Zwróć szczególną uwagę na stawki za górę strony i pierwszą pozycję. Dla wielu słów okaże się, że różnica pomiędzy „górą” a pierwszą pozycją jest nawet 3-krotna! A CTR? Tego nie pokaże ci system AdWords, ale możesz pobawić się stawkami w plannerze słów kluczowych. Z moich doświadczeń wynika, że różnica jest często mniejsza niż 1%.

Co to oznacza? Że obniżając stawkę w taki sposób, aby utrzymać reklamę np. na średniej pozycji 3.5, jesteś w stanie zaoszczędzić 2/3 budżetu reklamowego, a ruch spadnie o mniej więcej 1 osobę na 100 wyświetleń. Jednak zaoszczędzony budżet pozwoli Ci uzyskać 3 razy więcej wyświetleń. Jeżeli więc do tej pory klikało w Twoje reklamy 8 osób na 100 wyświetleń, obniżając pozycję uzyskasz 7 kliknięć na 100 wyświetleń. Jednak potrojenie liczby wyświetleń możliwe po obniżeniu pozycji reklam spowoduje, że zamiast 100 wyświetleń uzyskasz 300 wyświetleń, z których statystycznie uzyskasz 3×7 czyli 21 wejść na stronę. Czyli za te same pieniądze sprowadzisz na swoją stronę 3 razy więcej klientów. Zakładając, że współczynnik konwersji będzie stały, uzyskasz 3 razy więcej zapytań lub transakcji w sklepie internetowym.

Jak zachować stałą pozycję reklam?

Jak wiesz, Twoja oferta, czyli Max CPC, które ustawisz to tylko jeden z wielu czynników, które decydują o pozycji reklamy. Bardzo duży wpływ ma tą pozycję ma chociażby aktywność Twojej bezpośredniej konkurencji. Jednak sterując Max CPC możesz w najłatwiejszy sposób manipulować tą pozycją.

Oczywiście ręczne sprawdzanie, jak wyglądają bieżące pozycje Twoich reklam, mija się z celem. Ja używam do tego zadania skryptu AdWords, który na bieżąco monitoruje średnią pozycję reklam w ciągu dnia i dopasowuje stawki CPC poszczególnych słów kluczowych, dążąc do uzyskania zakładanej pozycji. Jeżeli tylko Twoje słowa kluczowe generują wystarczającą ilość ruchu, skrypt uzyskuje bardzo wysoką precyzję i średnia pozycja dokładnie odpowiada założonemu celowi.

Gotowe rozwiązanie.

Skrypt AdWords pozycja reklamJeżeli chcesz, mogę CI dostarczyć takie gotowe rozwiązanie. Jest to skrypt AdWords w pakiecie z dokładną instrukcją wdrożenia w postaci nagrania wideo. Jego wdrożenie nie powinno Ci zająć więcej niż 10 minut. Jeżeli nie czujesz się na siłach, mogę też wdrożyć skrypt na Twoim koncie AdWords w ramach jednorazowej usługi. Wybór pozostawiam Tobie.

Napisz do mnie na mariusz@ppcefekt.pl jeżeli interesuje Cię Takie rozwiązanie.

Czy warto walczyć o najwyższe pozycje reklam w kampaniach AdWords?

Polub nas na Facebooku!

Zostaw komentarz

*

Warunki ogólne

 1. Operatorem sprzedaży w serwisie PPCefekt.pl jest firma Centrum Internetowe Mariusz Pryszczewski, z siedzibą w Lublinie przy ul. Melomanów 3/17, NIP: 7121906358.
 2. W ramach serwisu sprzedawane są produkty informacyjne w postaci ebooków, kursów internetowych, oraz usługi doradcze.
 3. Produkty i usługi sprzedawane w serwisie przeznaczone są dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą.
 4. Płatności za usługi i produkty informacyjne mogą być dokonywane przelewem bankowym, kartą kredytową lub kartą debetową.
 5. Płatności internetowe i kartowe obsługuje spółka PayU S.A. z siedzibą: ul. Grunwaldzka 182, 60-166 Poznań.
 6. Zakupione produkty informacyjne dostępne są w formie elektronicznej: pliki pdf lub filmy video. Zakres i forma zakupionych usług doradczych opisane są w odrębnych dokumentach publikowanych i udostępnianych przed zakupem.
 7. Linki do zakupionych materiałów przesyłane są na podany w zamówieniu adres e-mail od razu po dokonaniu płatności.
  Usługi doradcze podejmowane są bezzwłocznie po dokonaniu płatności.
 8. Produkty informacyjne objęte są gwarancją zwrotu pieniędzy przez okres 30 dni od daty zakupu.
  Dla usług doradczych nie przewiduje się możliwości zwrotu pieniędzy po dokonaniu płatności i rozpoczęciu realizacji usługi.
 9. Reklamacje i zwroty należy zgłaszać drogą mailową na adres: ppcefekt@gmail.com
 10. Zwrot pieniędzy za produkty informacyjne następuje w ciągu 14 dni od daty wpłynięcia prośby o zwrot za pośrednictwem tego samego kanału płatności, którym dokonano płatność za usługę.

Warunki szczegółowe sprzedaży usługi doradczej „Jednorazowa optymalizacja kampanii AdWords”

 1. Usługa doradcza „Jednorazowa optymalizacja kampanii AdWords” obejmuje prowadzenie i optymalizację kampanii reklamowych na wskazanym koncie AdWords przez okres jednego miesiąca.
 2. Okres jednego miesiąca liczony jest od następnego dnia roboczego po dokonaniu płatności za usługę.
 3. Dodatkowe warunki dla konta AdWords i zakres usługi przedstawiony jest dokładniej na stronie umożliwiającej zakup on-line.
 4. Po dokonaniu płatności nie przewiduje się możliwości rezygnacji z usługi i zwrotu opłaty.
 5. Warunkiem rozpoczęcia realizacji usługi jest przydzielenie koniecznych dostępów:
  – podłączenie konta AdWords do Menedżerskiego Konta Google MCK prowadzonego przez Centrum Internetowe,
  – przydzielenie praw administracyjnych do konta Google Analytics połączonego z przedmiotowym kontem AdWords.
 6. Centrum Internetowe zobowiązuje się do rzetelnego i fachowego wykonywania usługi.
 7. Centrum Internetowe zobowiązuje się do zachowania tajemnicy handlowej.